Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český román o Rusku získal cenu v Německu

Kultura

  18:05
LIPSKO/PRAHA - Román Martina Ryšavého Vrač odměnili na knižním veletrhu v Lipsku cenou Bank Austria Literaris 2012. Již dříve získal autor za toto dílo cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého.

Spisovatel Martin Ryšavý foto:  František Vlček, Lidové noviny

Literární cena Bank Austria Literaris, která byla letos vyhlášena počtvrté, je určena autorům ze střední, východní a jihovýchodní Evropy. Porota hodnotila literární díla v kategorii próza a poezie z 16 evropských zemí.

Ústřední postavou prózy Vrač je bývalý režisér, který prošel řadou regionálních i experimentálních divadel a v současnosti je zaměstnán jako dispečer moskevských komunálních služeb. Jeho „životní inscenací“ se stává očistný proud řeči, nepřetržitý tragikomický monolog o absurditě, která na scéně Ruska trvale režíruje lidské osudy.

Martin Ryšavý (*1967)

Spisovatel, scenárista a režisér. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na Filmové akademii múzických umění, kde v současné době působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie. V Edici Revolver Revue vydal romány Cesty na Sibiř (2009) a Vrač (2010), oba postupně získaly Cenu Magnesia Litera v kategorii próza.

Součástí ocenění je vydání německého překladu Vrače v nakladatelství Wieser Verlag. Nakladatelství Revolver Revue nyní připravuje druhé české vydání Ryšavého knihy. V plánu je také autorská audionahrávka tohoto románu, která by měla být distribuována jako příloha časopisu Revolver Revue.

"Jsem rád, že taková soutěž existuje, neměl jsem o ní ani potuchy, takže milé překvapení," řekl potěšený autor. "A překvapil mě také samotný knižní veletrh v Lipsku, kde k vyhlášení vítězů ceny Bank Austria Literaris došlo, tolik knihkupců pohromadě jsem ještě neviděl."

Podle šéfredaktorky Revolver Revue Terezie Pokorné o vydání Ryšavého románů uvažují bohemisté a nakladatelé v několika zemích, kromě USA především v Polsku a ve Španělsku.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...