Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chalupeckého cena je ve finále

Kultura

  11:25
PRAHA - V Centru současného umění DOX byla tento týden zahájena finálová výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého. Uchází se o ni pět umělců, vítěze budeme znát na konci listopadu.

Kdo vyhraje? Instalace Jiřího Thýna na finálové výstavě Ceny J. Chalupeckého připomíná model fotografické laboratoře. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Cena pro výtvarné umělce do 35 let letos vstupuje již do svého 22. ročníku. Letošními finalisty jsou samí muži. Pokud jde tuto pětici tvůrců něčím charakterizovat, tak různorodostí uměleckých médií, přemýšlivým přístupem k umění a relativně bohatými zkušenostmi. Ačkoliv jsou jména některých finalistů širší veřejnosti méně známá, řada z nich se již na umělecké scéně pohybuje dlouhou dobu, a to s nezanedbatelnými výsledky.

Pětice nejlepších

Mezi podobné tvůrce patří například finalista Filip Cenek (* 1976). Přitom ho lze považovat za veterána první generace českých umělců, která se v 90. letech minulého století učila zacházet s videem jako se samostatným médiem a začala pracovat s počítačem jako se základním uměleckým nástrojem. Filip Cenek působí převážně v Brně. Vystudoval tu Fakultu výtvarných umění VUT, na které již řadu let také pedagogicky působí. Stačil tu již ovlivnit celou generaci nových umělců.

S hudebníkem Ivanem Palackým vystupuje pod pseudonymem VJ Věra Lukášová na významných festivalech současné hudby. Řada jeho projektů spočívá v úzké spolupráci s dalšími tvůrci. Platí to i pro jeho dílo vystavené v rámci finálové výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého, na kterém spolupracoval s Terezou Sochorovou. Jedná se o čtyři diaprojekce sekvenčně kombinující obraz a text.

Dominik Lang (* 1980) se do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého dostal již v roce 2006. V tomto roce reprezentuje Českou republiku na bienále v Benátkách, kdy se česko-slovenskému pavilonu po několika letech dostalo pochvalných zmínek v zahraničním tisku. Dominik Lang před třemi lety absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a od tohoto podzimu vede ateliér sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V Doxu vystavuje prostorovou instalaci svými principy i atmosférou připomínající jeho dílo v Benátkách.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finalisté 2011

Centrum současného umění DOX
Praha, do 15. 1. 2012

Nejmladším finalistou je Pavel Sterec (* 1985). I ten však již řadu let patří k velmi viditelným umělcům. Pro finálovou výstavu vytvořil instalaci kombinující skutečný stalagmit a meteorit, vypůjčené z Národního muzea. Součástí jeho díla jsou i dvě veřejné akce, které se odehrály ještě před samotnou výstavou: V Koněpruských jeskyních diskutovali vědci s veřejností a v pražském planetáriu proběhla rychloseznamka nezadaných.

Absolvent pražské AVU Marek Ther (* 1977) si za poslední dekádu vybudoval pozici jednoho z mála českých tvůrců, kteří se s vtipem a originálně vztahují ke queer estetice. Se svými krátkými videofilmy se pravidelně účastní nejrůznějších mezinárodních festivalů. Jeho poslední díla tematicky i formálně směřují k postupům tradiční kinematografie.

Jiří Thýn (* 1977) studoval na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové a patří mezi nejuznávanější české fotografy mladé generace. O jeho dílo se zvolna začínají zajímat i zahraniční sběratelé. Thýnova instalace v Doxu vypadá jako dílna nebo názorná expozice vysvětlující jazyk barevné fotografie i postupy, se kterými její tvůrci pracují.

Porota přijede za tři týdny

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2011 získává částku 100 000 Kč na realizaci výstavy v Galerii Václava Špály v Praze v roce 2012, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku, v jehož rámci se uskuteční výstava v Českém centru v New Yorku, a šek na 50 000 Kč od klubu mecenášů Triga. Na to, kdo si cenu odnese, budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Porota, jejímž předsedou je kurátor Muzea moderního umění v New Yorku Christian Rattlemeyer, se sejde a rozhodne 25. listopadu. Stejný den proběhne i slavnostní ceremoniál a předání ceny.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...