Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chalupeckého pět mužů s kanárkem

Kultura

  17:00
PRAHA - Cena Jindřicha Chalupeckého, která bude vyhlášena v listopadu, zná pět finalistů.

Performance: průchod grafitovým dolem s kanárkem Pavla Sterece a Davida Landy foto: Reprofoto

Tvorba letošních pěti finalistů, které vybrala sedmičlenná mezinárodní porota z celkem 64 umělců, bude letos poprvé ukázána ve veřejném prostoru. Mladí umělci do 35 let (Filip Cenek, Dominik Lang, Pavel Sterec, Marek Ther a Jiří Thýn ) budou postupně představeni v rámci doprovodné akce 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst.

V průběhu pěti měsíců budou vystavovat svá díla v nejrůznějších formách na pěti vybraných místech pěti různými způsoby a nepůjde zdaleka jen o Prahu. Kritička Lenka Lindaurová k tomu říká, že "cílem je ukázat veřejnosti to nejlepší, co v této věci vzniká, ukázat, jaké jsou aktuální tendence, jakým způsobem umělci reflektují současnou situaci."

Umění má oživit prostředí, ve kterém žijeme

Současné umění už dávno osciluje mezi různými médii: dokládá to i loňský ročník britské Turnerovy ceny za soudobé umění, kdy porota ocenila umělkyni Susan Philipszovou za zvukovou instalaci v ulicích. Umělecký dialog se širokou veřejností by podle organizátorů mohl vést k pochopení snah výtvarné scény a netradičním způsobem by mohl oživit prostředí, ve kterém žijeme.

"Finalisté kladou kreativní otázky a představují formální přístupy a intelektuální zájmy současné české scény. Jako porota cítíme, že tito umělci mohou obstát v mezinárodním srovnání," řekl předseda poroty Christian Rattemeyer.

Finalista Filip Cenek (1976) přesvědčil porotu svým převedením pohyblivého obrazu, plastických elementů a dalšího vizuálního materiálu do komplexní instalace, která vtáhne diváka, ale odmítá rychlou interpretaci. Dominik Lang (1980) se zabývá "dědictvím modernistického umění instalací a skulptur, které se zdají být relevantní a neodkladné a systematicky řeší širší témata o roli a příslibu poválečné modernistické praxe".

Přesná konceptuální gesta Pavla Sterece

Pavel Sterec (1985) se podle poroty vyjadřuje "přesnými konceptuálními gesty, jeho dílo je extrémně promyšlené a má za sebou už různorodé práce s pečlivě vybraným námětem". Porota dále ocenila krátké filmy a videa Marka Thera (1977), zaujata byla především konfrontací výstřední estetikou a referencemi k popkultuře.

Instalace Jiřího Thýna (1977) zaujaly stylem konceptuální fotografie, která v nedávné době opět získala svou důležitost ve světě mezinárodního umění. Jeho dokonalá a profesionální práce vyniká mimo jiné řemeslným zpracováním i formální krásou.

Z DOX do NY

Umělci se na Cenu Jindřicha Chalupeckého přihlásili sami nebo byli nominováni tzv. nominátory. V porotě vedle kurátora MoMA Christiana Rattemeyera zasedl šéfkurátor vídeňského MuMOK Rainer Fuchs, kurátor a šéfredaktor uměleckého magazínu Springerin Georg Schöllhammer, čeští kurátoři Ondřej Chrobák, Edith Jeřábková, Mira Keratová a Tomáš Lahoda.

Všichni finalisté připraví jako každý rok svůj projekt pro výstavu v Centru současného umění DOX v Praze, kde porota vybere laureáta a jeho jméno oznámí 25. listopadu. Vítěz získá 50 tisíc korun, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a sto tisíc korun určených na realizaci výstavy v Galerii Václava Špály na podzim 2012.


Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...