Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chystá se další promítání na Staroměstskou radnici. Praha přispěje

Kultura

  14:30
PRAHA - Praha přispěla na další videopromítání na Staroměstskou radnici, konat by se mělo příští rok. Působivá videoprojekce se poprvé uskutečnila v říjnu při příležitosti 600. výročí vzniku orloje.

Unikátní světelná show k 600. výročí pražského orloje foto: ČTK

Radní hlavního města rozhodli, že v rámci partnerství uvolní na přípravu dalšího promítání 1,25 milionu korun. Na partnerství v oblasti kultury a volného času rada na svém posledním zasedání rozdělila dalších téměř 2,5 milionu korun.

Speciální vizuální projekce, takzvaný video mapping se uskutečnila 9. října, asi desetiminutový snímek pořadatelé promítali přímo na jižní stranu Staroměstské radnice. Diváci si mohli v náznacích připomenout nejznámější mezníky v historii těchto středověkých astronomických hodin, od umístění kamenné plastiky z hutě Petra Parléře až po instalaci kalendářní desky od Josefa Mánese a poškození orloje v roce 1945. Díky optickému triku mohli nahlédnout i do vnitřku orloje.

Prostřednictvím animací věž s orlojem například porostla břečťanem, ozdobily ji prapory nebo z ní během válek odpadávaly kameny. Projekci doprovázela zvuková kulisa připomínající mimo jiné davové oslavy, ale také válku.

Rada kromě přidělení peněz zároveň přijala doporučení, aby byl projekt podporován i v příštích letech.

Radní dále přidělili peníze na kluziště na Ovocném trhu, a to 700.000 korun. Organizátoři festivalu Sen letní noci dostali od města dar ve výši 500.000 korun. Letos v jeho rámci na lodi uprostřed Vltavy vystoupil balkánský hudebník Goran Bregović.

Stejnou částku dostala také akce Kouzelná flétna pražským seniorům, během které je důchodcům před Vánocemi nabízen cyklus deseti představení. Půl milionem korun radní podpořili i festival České doteky hudby.

Autoři: ,