Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chystaná inscenace Roberta Wilsona nazvaná 1914 je inspirovaná Švejkem

Kultura

  17:00
PRAHA - Premiéra mezinárodního projektu, který vzniká jako připomínka 100. výročí vypuknutí první světové války, prvního globálního konfliktu v dějinách lidstva, se očekává 30. dubna na scéně Stavovského divadla. Základními inspiračními hry zdroji jsou Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška a protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva.

Václav Postránecký při zkoušce představení 1914 foto: Wilson1914.com

Insecenace vzniká v režii Roberta Wilsona, výrazné světové osobnosti současného moderního divadla, který pro Národní divadlo už připravil oceňované inscenace Osud a Věc Makropulos, za níž spolu s autorem hudby Alešem Březinou získal Cenu Alfréda Radoka.

ČTĚTE TAKÉ

Vladimír Javorský a Václav Postránecký při zkoušce představení 1914

Vladimír Javorský a Václav Postránecký při zkoušce představení 1914

Tentokrát se podle pořadatelů rodí aktuální koláž plná scénických obrazů, hudby a překvapivého humoru v podobenství nejen o roce 1914, ale hlavně o našem současném životě.

Hra o Evropě, jejích optimistech i pesimistech

Na inscenaci 1914 pod Wilsonovým vedením pracují například Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký, maďarská herečka Enikö Eszenyiová a Ján Koleník ze Slovenského národního divadla. Realizaci inscenace o Evropě a jejích optimistech a pesimistech tak provází inspirativní setkávání špičky českého činoherního divadla s osobností určující směr divadla světového. Autorem hudby je opět Aleš Březina, který se spolu se Soňou Červenou podílel také na námětu.

Ze zkoušky představení 1914

Ze zkoušky představení 1914

Druhá fáze intenzivních zkoušek začne 17. března. Po světové premiéře v Praze bude inscenace 1914 uvedena v Bratislavě, Budapešti, v Linci, na festivalu v Karlsruhe a v roce 2015 v Portugalsku.

"Projekt 1914 podporujeme od jeho začátku. Je to unikátní počin ve všech ohledech. Národní divadlo jako jediné na světě reflektuje začátek první světové války speciální inscenací. Režisér Robert Wilson a Soňa Červená, která ho k tomuto projektu s hudebním skladatelem Alešem Březinou inspirovala, jsou zárukou, že Praha naváže na loňský úspěch premiéry Myslivečkovy opery Olimpiade a opět se zapíše na kulturní mapu Evropy," komentoval přípravy prezident Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný.

Vstupenky na premiéru a první čtyři květnové reprízy jsou už v prodeji.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...