Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cibulková v další výrazné roli. V Řeznické zahraje zemitou barmanku

Kultura

  9:45
PRAHA - Herečka Vilma Cibulková, čerstvě nominovaná za roli Leni Riefenstahlové v inscenaci pražského Divadla v Řeznické Leni na cenu Thálie, se na této scéně objeví v další výrazné roli. Půjde o inscenaci hry amerického dramatika Stephena Sachse Kalifornská mlha, ve které jí bude partnerem Lubor Šplíchal.

Cibulková v další výrazné roli. V Řeznické zahraje zemitou barmanku foto: Divadlo Řeznická

Česká premiéra se uskuteční 26. března v režii a výpravě Cibulkové. Překladatelem textu byl Pavel Dominik, řekla ředitelka této scény Yvetta Srbová.

Příběh Kalifornské mlhy je soubojem mezi zemitou barmankou Maude a expertem na výtvarné umění Lionelem ohledně díla malíře Jacksona Pollocka i smyslu života vůbec. Jde o odvahu a sílu umět vstát a žít, nepoddat se nepřízním osudu, nenechat se spoutat. Hra konfrontuje dva protichůdné světy a s ironií a nadsázkou odhaluje faleš systému obchodu s uměním.

Život světoznámého newyorského malíře nebyl vždy plný úspěchů a ocenění. Jeho násilnický a radikální styl tvorby mnohé odrazoval, Pollockovo nové umění bylo považováno za obskurní a obdivovatele si hledalo jen postupně.

O divadle:

Divadlo v Řeznické má v repertoáru dalších deset inscenací. V komorním prostoru blízko publiku v nich hrají například Miroslav Etzler, Stanislav Zindulka, Hana Maciuchová, Jaroslav Satoranský, Naďa Konvalinková, Martin Huba, David Matásek, Alois Švehlík, Jitka Smutná a Luba Skořepová.

Stephen Sachs jako režisér působí vedle USA v Kanadě a Velké Británii. Je spoluzakladatelem prestižní a progresivní komorní scény v Los Angeles Fountain Theatre. Jeho divadelní hry i režie byly mnohokrát oceněny. Kalifornská mlha dostala v 

Cibulková v Řeznické hraje v původní slovenské hře Leni autorské dvojice Valerie Schulczové a Romana Olekšáka líčící fiktivní setkání dvou skutečných lidí. Legendárního moderátora Johnnyho Carsona, jehož televizní pořad patřil třicet let k nejsledovanějším talkshow Ameriky, a kontroverzní Leni Riefenstahlové, „dvorní režisérky“ Adolfa Hitlera.roce 2009 cenu za nejlepší hru a inscenaci roku.

„Dramatické okamžiky se střídají s rezignací, chvíle klidu s poryvy emocí. Taková je vnitřně strukturovaná a umělecky pravdivá kreace Vilmy Cibulkové v roli kontroverzní režisérky Třetí říše,“ zdůvodnila porota hereččin výkon a navrhla ji na Thálii. Režisérem inscenace, v níž dále hrají Dana Syslová, Ondřej Kavan a Daniel Krejčík, byl Viktor Polesný.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat