Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Činohra Národního divadla je na ocet. Nikdo ji nechce

Kultura

  7:33
PRAHA - Zatímco scéna činohry Národního divadla měla včera na programu oblíbenou komedii Sluha dvou pánů, v zákulisí se odehrává drama mnohem vážnější. Přední činoherní soubor zjistil, že ho žádný pán ani paní nechce vést. Tristní výsledek přineslo několik měsíců hledání protikandidáta současného šéfa činohry Národního divadla Michala Dočekala.

Budova Národního divadla foto: Shutterstock

Napětí v souboru vrcholí právě dnes. Pokud se Dočekal odmítne výběrového řízení na další funkční období účastnit, dostane se ředitel Národního divadla Ondřej Černý do velmi nešťastné situace.

Poradní výběrová komise vytypovala podle jejího předsedy a rektora JAMU Václava Cejpka ty nejlepší. "Chtěli jsme navrhnout lidi, kteří v posledních osmi deseti letech prokázali v činoherním divadle osobitost a originalitu v souvislé řadě inscenací," popsal Cejpek.

Mezi kandidáty tak nechyběla Hana Burešová, Miroslav Krobot, Jan Antonín Pitínský, Vladimír Morávek, Radovan Lipus, Martin Čičvák, Dušan Pařízek a David Radok.

Jenže na první pohled prestižní místo ve skutečnosti "netáhne". Ani jeden z navrhovaných kandidátů do konkurzu jít nechtěl. "Chci být v tvůrčím kolektivu tady v Divadle v Dlouhé, Národní mě neláká," vysvětlila LN Burešová, umělecká vedoucí známého pražského divadla.

Dočekalovi jeho oficiální funkční období končí s příští divadelní sezonou. V čele činohry Národního divadla je od roku 2002 a těší se podpoře herců i odborníků.

Více o hledání ředitele Národního divadla najdete v pondělním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!