Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Čínská cenzura se nevyhnula ani Duně. Z reklamních materiálu zmizela afroamerická herečka

Sci-fi snímek Duna (2021). Režisér: Denis Villeneuve. foto: Warner Bros. - Vertical Entertainment

S uvedením velkofilmu Duna na čínský trh se znovu rozhořela debata o tom, jak velké ústupky hollywoodské produkční společnosti udělají, aby si velmoc naklonily na svou stranu. Se souhlasem Warner Bros. tak ze všech čínských reklamních materiálů k filmu zmizela afroamerická herečka Sharon Duncan-Brewsterová.
  15:15

Místo Duncan-Brewsterové se na čínském plakátu navíc nachází tchajwanský herec Chang Chen a americký herec Dave Bautista. Ti zase nejsou na plakátu, jenž se používá i pro českou distribuci. Žádný z nich nemá ve filmu natolik výraznou roli. Je nicméně pravdou, že v jedné scéně ve filmu hlavní hrdina Paul (Timotheé Chalamet) konverzuje se svým doktorem, kterého hraje Chang Chen, v mandarinštině. Pro Čínu je tedy postava důležitá, proto je na plakátu zhruba v místě, kde by byla Duncan-Brewsterová. 

„Západní“ distribuční plakát Duny.

„Západní“ distribuční plakát Duny.

Čínský plakát na film Duna.

Čínský plakát.

Britská herečka Sharon Duncan-Brewsterová má trinidadské kořeny. Je známá pro své role v britském dramatu Bad Girls nebo „nekonečném“ televizním seriálu EastEnders. Její postavu doktorky Kynesové v Duně lze označit za první velkou filmovou roli. Mimochodem, v televizní Duně z roku 2000 ztvárnil stejnou postavu český herec Karel Dobrý. V původním románu Franka Herberta byla postava mužského pohlaví. 

Sci-fi snímek Duna (2021). Režisér: Denis Villeneuve.
Sci-fi snímek Duna (2021). Režisér: Denis Villeneuve.

Není to poprvé, co Číně vadil afroamerický herec v reklamních materiálech na hollywoodský velkofilm. Podobného „zacházení“ se dočkal i herec John Boyega, jenž ztvárnil výraznou postavu bývalého stormtroopera Finna v posledních třech řadových filmech ságy Star Wars. John Boyega i Sharon Duncan-Brewsterová jsou výraznými aktivisty protirasistického hnutí Black Live Matter. 

Hollywoodská studia si Čínu předcházejí. Jde o druhý největší filmový trh na světě (hned po USA) a vládní nařízení umožňují do čínských kin vstup jen omezenému počtu předem vybraných filmů ze zahraničí. Příležitostí se prosadit tolik není. 

Mimochodem, Duna si v čínských kinech těsně po premiéře vede skvěle. I tak ji ale porazil ten samý den premiérujicí film Bitva u jezera Changjin. Propagandistický válečný snímek vypráví o „hrdinném boji dobrovolných čínských vojáků proti korejským invazním sílám“. 

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat