Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínská filharmonie, která hrála papeži, míří k nám

Kultura

  13:07
PRAHA - Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina dnes večer poprvé v České republice vystoupí Čínská filharmonie. Ansámbl, který je hudebních kruzích považován za absolutní špičku v rámci celé Asie, povede Lung Jü.

Čínská filharmonie zahajující před několika dny nový čínský rok v Berlíně foto: Reuters

Sedmačtyřicetiletého dirigenta, který spolupracoval mimo jiné s pianistou Lang Langem, deník New York Times označil za "čínského Karajana".

Vedle Wagnerovy oblíbené předehry k opeře Tannhäuser nebo Čtyřech ročních dob od Piazzolly zazní i část hudební složky čínské lidové opery Opilá konkubína. Ta vypráví příběh císařovy konkubíny, která se opije, protože panovník dal přednost jiné ženě.

Čínská filharmonie od svého vzniku v roce 2000 vystoupila v mnoha zemích, například v roce 2005 se představila ve 25 městech v Evropě i Americe. V roce 2008 symfonické těleso z Pekingu zahrálo ve vatikánské aule Pavla VI. za přítomnosti papeže Benedikta XVI.

Údajně nejlepší čínský orchestr v Evropě letos vystupuje díky pozvání k zahájení čínského nového roku do Berlína. V roce 2012 připadl čínský Nový rok na 23. leden.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat