Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cirk La Putyka otevře novou scénu v holešovické tržnici

Kultura

  14:32
Šéf souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák chce 5. listopadu otevřít v holešovické tržnici v Praze nové divadlo. Už v polovině května tam v jedné z hal, kterou více než rok využívá jako zkušebnu, představil novinářům ukázky z nového projektu Dolls. Od soboty s ním devětkrát vystoupí pod cirkusovým stanem na festivalu Letní Letná. Prostory navíc mu tento týden poskytlo město Praha jako majitel objektu.

Rostislav Novák, principál Cirku La Putyka foto: MAFRA - Dan Materna

"Po menších úpravách bychom tu měli hrát, po definitivních úpravách v horizontu dvou až tří let tu chci nabídnout rezidenční centrum pro novocirkusové umělce, galerii a restauraci včetně zázemí. Máme už hotovou architektonickou studii i projekt, finanční partnery oslovuji," řekl Novák ČTK. Majitelem tržnice je hlavní město.

"Ukázalo se, že jde o velmi zdařilý a stále více navštěvovaný projekt. Proto jsme provozovatelům poskytli další prostory navíc," řekla na dotaz ČTK radní pro majetek Eva Vorlíčková (TOP 09). Rada hlavního města Prahy žádost projednala tento týden.

Součástí zahájení Anifilmu bylao vystoupení akrobatů z Cirku La Putyka.

Podle Nováka by nový prostor měl do konce roku a pak ještě v roce 2015 fungovat jako jakýsi náhled do žánru nového cirkusu a divákům nabídnout ve všech halách unikátní kabaret. "Uvedeme tu inscenaci Dolls, prostor poskytneme novému projektu režijního tandemu Skutr i souboru Vosto5," uvedl Novák. Postupně od příštího roku tu chce uvést i starší inscenace Cirku La Putyka. Jeho členy čeká v listopadu měsíční turné po Americe s představením Slapstick Sonata.

Prvním představením bude novinka Dolls

Inscenace Dolls, která měla premiéru koncem května na festivalu v Trutnově, je podle Nováka vrcholem pětileté existence Cirku La Putyka, který od roku 2009 stírá hranice mezi akrobacií, moderním tancem, divadlem a sportem. Hrají v ní umělci z Francie, Německa a Mexika. V červnu se uváděla v Brně a na přehlídce Divadlo evropských regionů v Hradci Králové, v červenci na karlovarském festivalu. Evropskou premiéru bude mít na přelomu ledna a února 2015 v Marseille.

"Téma panenek, loutek a hraček jsem zvolil proto, abych se vrátil k rodinné tradici: k práci s materiálem, s objektem a s loutkou," řekl Novák, který je v osmé generaci přímým pokračovatelem známého loutkářského a cirkusového rodu Kopeckých. Fascinovalo ho, že člověk člověka napodoboval z různých důvodů už od pravěku. A protože předměty získávají v životech lidí čím dál víc prostoru, staví je do hlavní role a upozorňuje na obecný nárůst závislosti na předmětech i odklon od přirozených mezilidských vztahů.

Vůbec poprvé se v této inscenaci Cirku La Putyka objevilo čistě zahraniční obsazení. Herce vybíral z konkurzu, na který se přihlásilo 257 lidí z celého světa; od Brazílie po Japonsko. V repertoáru má nyní i starší inscenace Risk, Up And Down, Slapstick Sonata a La Putyka, která dala souboru název. Zatím se uvádějí v holešovické La Fabrice.

Autor: