Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Církev požádala o další gotický unikát: Veverskou madonu

Kultura

  18:00
Národní galerie řeší další ožehavý problém: v pátek dostala žádost římskokatolické církve o Madonu z Veveří. Jeden z nejvzácnějších gotických obrazů v jejích sbírkách. Žádost dorazila jen několik dnů před vypršením termínu pro podobné žádosti.

Madona z Veveří. foto: Reprofoto

O práva týkající se mimořádně cenného díla, připisovaného Mistrovi vyšebrodského oltáře, se církev a galerie přou dlouhodobě. Podle církve neexistuje doklad o tom, jak galerie k obrazu přišla.

"Nemáme v úmyslu zpochybnit umístění obrazu v rámci expozic Národní galerie v Praze, pouze nám jde o vyjasnění vlastnických vztahů," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

„Chceme obraz alespoň symbolicky propojit zpět s místem, kde visel zřejmě stovky let,“ potvrdil LN farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka. Zpět do kostelíka by se madona vzhledem ke své ceně a požadavkům na stabilní klima vrátit ani nemohla. Je tam její ne úplně dokonalá kopie.

Národní galerie zatím mlčí

K vlastnictví madony se dnes LN Národní galerie nevyjádřilo s odkazem na další právní agendu, kterou řeší. Také zástupci Lesů ČR neposkytli podklady - přitom právě jejich právní předchůdci, lesní ředitelství v Rosicích u Brna, do galerie dílo na samém začátku druhé světové války předávali.

Důkaz vlastnictví je zásadní: pokud by církev o obraz přišla před únorem 1948, nemá na něj nárok. Pokud ale neexistuje důkaz o tak starém předání a obraz byl pouze zapůjčen, má na jeho vydání nárok.

Hrad Veveří.

Hrad Veveří.

Biskupství tvrdí, že už v roce 1933 prý Správa státních lesů a statků v Rosicích písemně potvrdila, že nikdy nevedli seznam inventárních věcí nacházejících se v kostelíku. Právě tato lesní správa po první pozemkové reformě a následném prodeji hradu Veveří a okolního panství přebírala nemovitosti do péče. V roce 1936 po výstavě už právě rosické lesní ředitelství veřejně i přes protesty deklarovalo vztahy k obrazu.

Veverská madona je mimořádně významný obraz - spekuluje se, že by mohl být také darem Karla IV. pro původní kapli na hradě Veveří, který byl oblíbeným sídlem jeho mladšího bratra Jana Jindřicha a pro moravské markrabství měl stejný význam jako Karlštejn pro české království. V kostelíku v přehradí je obraz doložen už na začátku 18. století.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat