Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co je to být gay v Rusku ukazuje výstava fotografií Slavy Mogutina

Kultura

  6:00
PRAHA - V galerie Artwall situované na opěrné zdi Letenských sadů na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše začala výstava ruského fotografa Slavy Mogutina. Expozice s názvem Ztracení chlapci: Srdečné pozdravy z Ruska se koná v rámci festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Fotografie oslavující rozmanitost a nekonformní myšlení budou vystaveny do 30. září. Jde o první sólovou výstavu Mogutina v České republice

Slava Mogutin při zahájení výstavy Ztracení chlapci: Srdečné pozdravy z Ruska. foto: ČTK

Mogutin žije v New Yorku, z Ruska byl nucen odejít kvůli své podpoře práv homosexuálů. Impulsem k odchodu bylo, když se věku 21 let pokusil uzavřít první registrované partnerství v ruské historii, a byl obviněn ze spáchání „zlomyslného výtržnictví“. Podobně byly později označovány činy radikální feministické punkové skupiny Pussy Riot.

Věnuje se tématům odcizení a identity, zachycuje subkultury městské mládeže a sexualitu dospívajících, střet společenských norem a individuálních přání, i napětí mezi nenávistí a láskou. Je otevřeným kritikem prezidenta Vladimira Putina a ruské politiky zaměřené proti LGBT.

Z výstavy Slavy Mogutina Ztracení chlapci: Srdečné pozdravy z Ruska.
Z výstavy Slavy Mogutina Ztracení chlapci: Srdečné pozdravy z Ruska.

Podtitul výstavy Srdečné pozdravy z Ruska vypůjčený z klasického špionážního filmu s Jamesem Bondem evokuje pocit vzrušení a dobrodružství. Zároveň ale připomíná, že mnozí gayové, lesby a queer lidi v Rusku svoje touhy raději skrývají.

Vzhledem k vlastní zkušenosti s pronásledováním ze strany ruských úřadů si je Mogutin vědom každodenních těžkostí, kterým čelí ruští gayové a lesby. Rozhodně však nezobrazuje Rusko černobíle. „Je to takové klišé vykreslovat Rusko jako ponuré a smutné místo, také proto jsem chtěl ukázat jinou podobu země, která je pestrá, vzrušující, sexy a plná surové energie,“ řekl.

„V České republice můžeme mít pocit, že jsme velmi liberální, a to zejména v okamžicích jako je týden Prague Pride, ale určitě bychom neměli být příliš samolibí, co se naší tolerance týče,“ uvedla kurátorka výstavy Zuzana Štefková.

Autor: