Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co si pamatuje Šaryk? Čtyři z tanku a pes ožijí v divadle

Kultura

  13:00
OSTRAVA - Příběh čtyř polských tankistů a jejich psa Šaryka ožije už koncem května na divadelních prknech. Premiéru hry Šaryk vzpomíná připravuje režisér Radovan Lipus pro Divadlo loutek Ostrava. Představení je určeno pro středoškoláky a starší diváky.

Ze seriálu Čtyři z tanku a pes foto: Reprofoto

Hledají se hračky

Pracovníci divadla nyní pro připravované představení shánějí hračky s vojenskou tematikou. "Přijmeme darem jakékoliv hračky s vojenskou tematikou. Může jít o vojáčky, pistole, samopaly, tanky, letadla, vrtulníky. Můžou být i nefunkční či poškozené," řekla. Přijímat je budou do 5. dubna. Všichni dárci hraček budou evidováni a po ukončení sbírky zařazeni do slosování. Výherce získá vstupenky pro dvě osoby.

Radovan Lipus na přípravě hry spolupracoval s dramaturgem činohry Národního divadla moravskoslezského Markem Pivovarem. Společně už uvedli úspěšnou inscenaci Z Deníku Ostravaka, kterou loutkové divadlo uvádí už osmou sezonu.

Tentokrát si tandem zvolil jako předlohu kultovní román polského spisovatele a novináře Janusze Przymanowského Čtyři tankisté a pes. Později se dílo vydávalo pod upraveným názvem Čtyři z tanku a pes. Příběh osádky tanku 102 a jejich věrného psa se stal populární především díky televiznímu seriálu, který byl v 60. letech podle knihy natočen.

"Neohrožené tankisty v něm čekala na dlouhé cestě za osvobozením Polska spousta bojových výzev, ale také řada humorných situací. Z nich čerpají vzpomínky statečného a mimořádně talentovaného německého ovčáka Šaryka, který je ústřední postavou chystané inscenace," říká produkční divadla Ivana Kytlicová.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!