Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Collegium 1704 oslaví deset let činnosti Bachovou Mší h moll

Kultura

  15:42
PRAHA - Soubor Collegium 1704 a a Collegium Vocale 1704 dnes v pražském Rudolfinu oslaví deset let své existence uvedením monumentální Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha. Těleso hrající na dobové nástroje koncert zopakuje také 31. března, kdy druhé provedení bude zaznamenávat Česká televize.

Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. foto:  Michal Adamovsky

Jako sólisté vystoupí kmenoví účinkující, kteří se souborem dlouhodobě spolupracují: sopranistka Hana Blažíková, altistka Sophie Harmsenová, tenorista Krystian Adam a basista Marián Krejčík.

„Deset let existence Collegium 1704 bylo mimo jiné spjato se jménem Bacha. Právě provedení Mše h moll v roce 2005 na Pražském jaru bylo impulsem k založení souboru Collegium Vocale 1704 a zformování orchestru Collegium 1704 do současné podoby,“ uvedl vedoucí souboru a dirigent Václav Luks.

Sopranistka a harfenistka Hana Blažíková

Minisérii tří mší uváděných v letošní sezoně Collegia 1704 začal koncert loni 15. prosince, při kterém soubor v české premiéře uvedl dílo Jana Dismase Zelenky Missa Divi Xaverii. Cyklus pokračoval letos 19. února koncertem s Mozartovou Velkou mší c moll. Všechna představení byla vyprodána.

Třetí sezonu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu završí koncert 28. dubna s první dámou francouzského baroka Sandrine Piauovou, která se tuzemskému publiku představí vůbec poprvé. Při příležitosti desetiletého výročí založení souboru ještě Collegium 1704 do konce roku chystá vydání nahrávky Missa Divi Xaverii na CD.

Od roku 2007 jsou Collegium 1704 a a Collegium Vocale 1704 pravidelnými hosty festivalů v zahraničí. S Händelovým Rinaldem slavilo Collegium 1704 úspěchy v Národním divadle v Praze a v operních domech ve Versailles, Caen, Rennes a Lucemburku. Rok 2013 byl zasvěcen Josefu Myslivečkovi, jehož operu l‘Olimpiade soubor představil v Praze, Caen, Dijonu a Lucemburku. V létě se Mší h moll členové Collegia 1704 vystoupí na prestižním festivalu v Salcburku, jehož se stali rezidenčním souborem.

 

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat