Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Colours, den čtvrtý: Pusinka na p...l

Kultura

  12:30
OSTRAVA - Colours of Ostrava 2012 jsou minulostí. O festivalovou tečku se postaral našlápnutý nedělní program, který unavené návštěvníky v Dolní oblasti Vítkovice přesvědčil o unikátnosti akce.

Velkolepá show Janelle Monáe zakončila festival Colours of Ostrava foto: ČTK

Dlouho to vypadalo, že ospalá atmosféra nedělního odpoledne vydrží až do konce. Přece jen koncertovalo se už od čtvrtka a únava byla znát. Rozhýbat lidi se úspěšně pokoušela slovenská úderka Hudba z Marsu, největší úspěch měla její poslední skladba Disko.

Hodně lidí v neděli odjíždělo domů, což se projevilo především na plochách pod pódii. Třeba na londýnské Shtetl Superstars bylo prostranství před hlavní scénou poměrně prořídlé, i když se kapela naučila rapovat v češtině, za což si vysloužila potlesk. Menší zájem byl i o projekt Fink z britské stáje Ninja Tune. O to větší zážitek si Brit a jeho kapela pro „své věrné“ připravili.

Potemnělé triphopové písničkářství nabité emocemi a sporými elektronickými ruchy bezvadně korespondovalo s mohutnými tmavými mraky na obloze, hutné melodie vtahovaly do děje a album nálad a pocitů korunoval Finkův skromný projev.

Nepodlézavé Buty, úspěšný kolovrátek, čarodějná Janelle Monáe

To domácí Buty na hlavní scéně s velkou doprovodnou skupinou představili nové album a zařadili i pár starších skladeb včetně Pusinky na prdel. I když skalní příznivci kapely zřejmě skotačili blahem, většinoví posluchači postupně odcházeli. Buty nezahráli líbivě, za což jim patří respekt, ale  zmoklé Colours zřejmě potřebovaly v neděli večer jednodušší a říznější zábavu.

Tu nabídl rakouský Parov Stelar Band vezoucí se na vlně trendy swinghouseu. Spoře oděná zpěvačka dodávala stručným tanečním podkladům šťávu, estrádnost vystoupení přidávala trubka a saxofon. Před pódiem se sešli téměř všichni, kdo na Colours ještě zůstali. A všichni chtěli tančit. Kotel se totiž nevytvořil jen pod scénou, ale téměř po celé ploše. I když pak koncert zabředl do předvídatelné kolovrátkovosti, účel splnil. Nenáročná diskotéka zahřála všechny.

Zcela jiný pohled na věc ukázala Janelle Monáe a její orchestr. Dostali úkol letošní ročník Colours uzavřít. Velkolepá a precizně pojatá show měla sice za následek zhruba 20minutové zpoždění, ovšem veškeré pochyby se rozplynuly hned s teatrálním nástupem. Bondovské vizualizace, smyčcový kvartet, doprovodné zpěvačky, tanečníci.

A k tomu všemu funkem říznutý taneční pop rozložený mezi žestěmi a houslemi, proti němuž nemůže nikdo protestovat. Pozitivní energie tryskala z každého nástroje, Monáe si pohrávala s hlasem jako čarodějka. Řízné kousky střídaly balady, došlo i na předělávky skladeb od Jackson 5 a titulní píseň k filmu Goldfinger. Svým pojetím koncert neměl na letošních Colours konkurenta. A vlastně ani samotná Janelle, která jasně ukázala, proč vede nastupující generaci světových popových ikon. 

Podtrženo, sečteno: povedlo se

Co říct na závěr? Colours of Ostrava 2012 se sice v novém prostředí potýkaly s řadou nedostatků – ať už hrubá struska na zemi nebo přetékající záchody. Ovšem už za pochodu se věci měnily k lepšímu. Ředitelka festivalu Zlata Holušová slíbila, že do příštího roku se vychytá všechno. I tak si akce nezaslouží kritiku, ale velkou pochvalu. Magické industriální prostředí a kvalitně sestavený program letos vytvořily atmosféru, na niž nikdo z tisícovek návštěvníků asi jen tak nezapomene.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat