Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Colours, den první: nadšení ze zkorodovaného systému

Kultura

  12:22
PRAHA - Nejdřív nad městem prošla tmavomodrá mračna a pak se nad parkem z rezavé oceli a železa rozzářila obrovská duha. Mohly by si Colours of Ostrava 2012 vůbec přát lepší kulisu při zahajovacím dnu?

Colours of Ostrava začínají, nad železným městem se klene duha foto: ČTK

Podobné chvění jsem na hlavní bráně festivalu nezažil nikde jinde a nikdy předtím. A dlužno dodat, že jsem včera nebyl jediný. I když na obrovské hlavní scéně právě začínal Rufus Wainwright, velký počet příchozích lačně zamířil co nejdřív prozkoumat všechna zákoutí Dolní oblasti Vítkovice, než se setmí. A mám jediný pocit: nadšení.

Pořadatelům se totiž návštěvníky podařilo vtáhnout přímo do systému rezavějících vysokých pecí, ohnutých trub nebo zděných hal dýchajících příběhy tisícovek slévačů a dalších dělníků. Některé scény jsou jakoby zaklíněné ve spleti obrovských potrubí, což ve výsledku působí nesmírně intimně.

Po dlouhé prohlídce jsem se neubránil srovnání s německým festivalem Melt!, který probíhá také tento víkend. Na umělém poloostrově Ferropolis se zase hudba rozpíná mezi industriálními velkorýpadly. Ale Colours zašly dál. Kde v Německu dimenze pro běžného návštěvníka končí (rozuměj několik metrů před velkostroji), v Ostravě se hudební vesmír rozpíná přímo v srdci nepřehledného a zkorodovaného systému. A posluchači jsou jeho plnohodnotnou součástí.

Zahánění zlých duchů akordeonem

Co nabídl první den programu Colours 2012? Wainwright byl na zahájení ideální volbou, jeho nenáročné a líbivé melodie snad nemůžou vadit nikomu. Ovšem během chvíle byla v Ostravě ke slyšení i odvrácená strana současné hudby. Smyčcové kvarteto Kronos Quartet společně s elektronikem Samuli Kosminenem a akordeonistou Kimmo Pohjonenem.

Zdánlivě poslechový koncert promyšleně gradoval až do transu, kdy Pohjonen jako laponský šaman v křečovém tanci a s opakujícími se mantrami zaháněl zlé duchy. Bohatou energii jeho sólům dodávaly smyčce, které v podání Kronos Quartetu bijí silněji než tympány. Co by v případě každého jiného festivalu vypadalo jako snobská póza pořadatele, to se na Colours ukázalo jako zcela přirozené vystoupení.

Stejně tak uspěli i Mogwai, kteří v Ostravě rozpoutali gradující a zdánlivě bezobrysnou sonickou bouři. Ta postupně získávala obrysy bolestných kytarových rifů.

Vyvrcholení čtvrtečního programu měli obstarat Infected Mushroom původem z Izraele. Jejich set se rozjel chvíli po půlnoci a stárnoucí fanoušci psytranceu měli vůbec poprvé možnost vidět své idoly z mládí v Česku. Rozmáchlá show však často ztrácela dech. I když atmosféru rozpáraly divoké taneční beaty, až nebezpečně pravidelně se vkrádal pocit prvoplánovosti.

Frontman a zpěvák Amit Duvdevani prokládal každé provolání k fanouškům vulgaritou, ale chybělo mu na uvěřitelnosti. Vrcholem jejich koncertu byla rozdivočelá starší skladba Becoming Insane s kytarovým sólem a rovným tanečním podkladem. Po většinu ostatního času připomínali Infected Mushroom spíš německou stadiónovou kapelu Scooter než emblém psytranceu. I přesto, že dav pobavili drum´n´bassem a dubstepem. Opět ale s přízviskem „rádiový“.

Tak skončil den prvý.

Colours of Ostrava 2012 si už připsaly i prvního absentéra, ze zdravotních důvodů odřeklo účast pražské elektronické duo Prince of Tennis.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...