Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČT uvede dokument o spisovateli Janu Balabánovi

Kultura

  15:00
OSTRAVA - Česká televize uvede koncem prosince dokument o spisovateli Janu Balabánovi, který zemřel loni v dubnu. Na produkci se podílel Čestmír Kopecký. Režijně pořad nazvaný Jan Balabán, záznamy z let 1998 až 2010 připravila Petra Všelichová.

Spisovatel Jan Balabán foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Chtěl bych, aby osobnost Jana Balabána byla zaznamenána nejen ve vzpomínkách jeho přátel a kolegů. Proto vznikl film, který je složen čistě z toho, co a jak řekl," uvedl Čestmír Kopecký.

Dokument bude mít premiéru na veřejné projekci v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia 20. prosince. Do vysílání jej zařadí i Česká televize. Na televizní obrazovky ostravský autor vstoupí na programu ČT2 29. prosince v 21.30.

Jan Balabán

Narodil se 29. ledna 1961 v Šumperku na Olomoucku, většinu života strávil v Ostravě. Na olomoucké univerzitě vystudoval český a anglický jazyk. Po ukončení studia pracoval jako překladatel ve Vítkovických železárnách, později jako překladatel na volné noze. Od roku 2007 pravidelně přispíval do časopisu Respekt. Jeho kniha povídek Možná že odcházíme získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera v kategorii próza. O rok dříve byla v anketě Lidových novin prohlášena knihou roku. Mezi jeho další povídkové knihy patří Středověk (1995), Boží lano (1998), Prázdniny (1998) a Jsme tady (2006). Je také autorem románu Kudy šel anděl (2003), vytvořil komiks Srdce draka (2001). Těsně před smrtí dokončil svou poslední knihu Zeptej se táty. Zemřel nečekaně 23. dubna 2010 v 49 letech.

Nejčastějším a nejoceňovanějším žánrem ostravského solitéra byla existenciální povídka a často byl označován za autora, který píše o ztroskotancích a o zoufalých existencích v mezních životních situacích. Sám to ale odmítal s tím, že smrt a bolest je jedno ze základních paradigmat, jež činí život smysluplným. Zanechal po sobě osm knih, sloupky v časopisech a další literární práce. Zůstaly ale i záznamy televizních a rozhlasových rozhovorů a autorských čtení, filmové a zvukové záznamy úvodních slov na vernisážích, které jsou v dokumentu použity.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat