Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtení v autobuse i pod mostem. Pražská Noc literatury začne ve středu v Karlíně

Kultura

  12:00
PRAHA - Jubilejní 10. ročník literárního happeningu letos 11. května netradičním způsobem přiblíží současnou evropskou literaturu v nových českých překladech. Série veřejných čtení se uskuteční během jednoho večera na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 8 - Karlína. Literární trasa má celkem 21 zastávek. Číst se bude v kavárnách, galeriích, ale i v retrobuse, pod Negrelliho viaduktem či v prostorách bývalých karlínských továren.

Netradiční místo pro veřejné čtení - retrobus Škoda 706 RTO foto: Noc literatury 2016

Letošní ročník Noci literatury je co do počtu knih a míst v Praze i v České republice dosud největší - zapojilo se do něj jedenadvacet míst v Praze a 48 dalších měst po celé České republice.

Na pražskou Noc literatury přijede osobně jedenáct autorů. Čtení budou probíhat paralelně - na všech místech se začíná v 18.00, ukázky se opakují vždy v půlhodinových intervalech až do 22.30. Úryvky bude interpretovat jedenadvacet známých hereckých osobnosti, například Jiří Vyorálek, Lucie Polišenská, Jan Teplý, Jaroslav Plesl, Aleš Procházka, Martin Myšička a další.

Číst se bude na řadě více i méně tradičních míst, například v kavárně Kočičí, čajovně Dharmasala, ve Studiu A Českého rozhlasu, v budově Invalidovny, mediálním domě Economia, v Hauch Gallery, ale také v retrobuse Škoda RTO 706, pod Negrelliho viaduktem nebo v budově nábytkářské firmy Vitra. Podrobný program ZDE.

Číst se bude i v prostorách designové firmy Vitra.

Severská autogramiáda v Karlín Studios

Noc literatury se jako každoročně koná v předvečer zahájení festivalu Svět knihy a řada autorů přijede na Noc literatury osobně v rámci své následné prezentace na knižním veletrhu. Ten je letos zaměřen na severskou literaturu a podobně to bude i během Noci literatury. Díky spolupráci s velvyslanectvími severských zemí, Skandinávským domem a projektem #ReadNordic zavítají do Prahy autoři Kaspar Colling Nielsen, Katja Kettu, Siri Pettersenová a Lotta Lundbergová.

Spisovatelé se zúčastní čtení ze svých knih v češtině v 19:00 a ve 20:00 se sejdou v Karlin Studios se setkají se čtenáři na společné autogramiádě v Karlín Studios, kde se také budou všechny letos čtené knihy prodávat. Kromě severských autorů zavítá na Noc literatury dalších 7 spisovatelů.

Fantasy pod viaduktem, polský román v Kočičí kavárně

Jednou z prezentovaných severských autorek bude Norka Siri Pettersenová, jejíž fantasy s mytologickými prvky Ódinovo dítě bude číst Jana Stryková v prostorách Negrelliho viaduktu. Ten je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a v současné době druhým vůbec nejstarším pražským mostem přes Vltavu. Stavba měla být svěřena Janu Pernerovi, po jeho smrti ji řídil inženýr Alois Negrelli. Ve světovém měřítku šlo o ojedinělý projekt, mnohde se v té době stavěly obdobné mosty ještě ze dřeva. Prostory pod oblouky mostů, zejména v oblasti Karlína, byly postupně zabedněny či přepaženy a využity jako skladové místnosti, garáže a různé provozovny. V souvislosti se zamýšlenou rekonstrukcí mostu se městská část, Magistrát, Konsorcium Karlín a architekti CCEA MOBA snaží nyní najít společně se SŽDC a ČD řešení, jak reprezentativněji využít mostní oblouky pro kavárny a jiné kulturní vyžití.

Ke Karlínu kromě Negrelliho viaduktu či bývalých továren neodmyslitelně patří také autobusové nádraží Florenc. Proto jedno ze čtení proběhne i v autobuse, který bude přistaven v blízkosti v Malého ulici blízko Sokola Karlín. Konkrétně půjde o autobus Škoda RTO 706, který se vyráběl od roku 1957. Číst se v něm bude z románu Poslední cesta Chaima Soutina spisovatele Ralpha Dutliho v podání Petra Stacha.

Milovníci koček můžou zamířit do kavárny Kočičí (Křižíkova 22), kde bude za chlupatého doprovodu čtyřnohých rezidentů číst Jan Teplý z románu polského spisovatele Jaceka Dehnela Lala. Vypravěč tohoto románu „zaznamenává“ životní osudy své babičky, od seznámení jejích rodičů v Kyjevě ještě před první světovou válkou až do současnosti.

Autor: