Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Czech Press Photo vyhrála válka v rodině

Kultura

  11:00
PRAHA - Snímek Exekuce dítěte reportéra deníku MfD Dana Materny získal hlavní cenu v prestižní soutěži Czech Press Photo 2007. V kategorii Sport triumfoval fotograf Lidových novin Michal Novotný se snímky Tradiční zápasy v Senegalu a Gambii. Novotný získal i čestné uznání za sérii nazvanou Křesťané bojují s démony. Z ceny za třetí místo v kategorii Reportáž se může těšit další zástupce LN Hynek Glos. Ten uspěl se snímky Děti Agenta Orange.

Snímek "Exekuce dítěte" fotoreportéra deníku MF Dnes Dana Materny získal hlavní cenu ve fotožurnalistické soutěži Czech Press Photo 2007.

Fotogalerie vítězů Czech Press Photo
Křesťané bojují s démony - M. Novotný
Tradiční zápasy v Senegalu a Gambii - M. Novotný


Mezinárodní porota vybrala Maternův snímek z více než 3000 fotografií proto, že podle ní obsahuje největší soukromé drama v životě člověka - válku v rodině.

Výstava pro veřejnost začne v listopadu
Titul Fotografie roku, kterou Maternův snímek získal, je hlavní cenou
soutěže. Držitel ceny získává odměnu 120.000 korun a skleněnou plastiku Křišťálové oko. Vítězný snímek je součástí série, s níž Materna zvítězil i v jedné z dílčích kategorií nazvané Aktualita.

Porota udělila v rámci soutěže ještě ceny v osmi kategoriích a osm čestných uznání. Ve dvou kategoriích zvítězila dvojice Alena Dvořáková a Viktor Fischer - jejich černobílé série bodovaly v kategorii Reportáž i Každodenní život. Dvojice dostala ještě dvě ceny udílené sponzory soutěže.

Vedle cen sponzorů jsou ještě ocenění Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Letos jej dostal Jan Šibík za snímek uprchlického tábora v Ugandě.

Cenu dětí UNICEF udílí dětská porota složená z příslušníků etnik žijících v ČR. Vybrala snímek Petra Davida Joska z Associatted Press s názvem Tvář Iráku.

Pražský primátor udělil Grant Prahy reportéru časopisu Týden Janu
Zatorskému za jeho rozpracovaný projekt na téma doprava v Praze.
Výstava Czech Press Photo 2007, na které budou představeny vítězné i další snímky letošního ročníku, se uskuteční od 16. listopadu do konce ledna příštího roku na Staroměstské radnici v Praze. Slavnostní předání cen se bude konat 15. listopadu také na radnice.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...