Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Czech Press Photo vyhrálo

Kultura

  13:34
PRAHA - Ve fotografické soutěži Czech press photo 2006 zvítězil snímek Michala Čížka, zobrazující siluety politiků po červnových parlamentních volbách. Fotografie má symbolizovat přetrvávající situaci na politické scéně i ve společnosti.

Czech press. foto: http://czechpressphoto.cz/Reprofoto

Snímek zachycující čtyři české politiky při začátku vyjednávání po letošních parlamentních volbách zvítězil ve 12. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Michal Čížek, reportér Agence France Presse (AFP) jej pořídil 6. června krátce před oficiálním jednáním.

Fotogalerie

Prohlédněte si vítězné snímky soutěže Czech Press Photo

Na snímku jsou zřetelné siluety čtyř postav u stolu. Podle poroty je snímek symbolem povolební situace na české politické scéně i ve společnosti. "Je pohledem pod povrch oficialit. Obsahuje napětí, emoce a klade otázky," řekli dnes porotci při vyhlašování výsledků. Ve dvanáctileté historii soutěže je snímek prvním s podobným námětem.

"Jsem rád, že ta situace vznikla. Nabídla se mi k tomu, abych mohl vyjádřit situaci, která v České republice nastala, protože fotografové se jinak dostávali jen k oficiálním vyjednáváním," řekl Čížek. Nejasnou budoucnost na snímku představují i pouhé siluety účastníků jednání, z profilu jsou rozpoznatelní jen pozdější premiér Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém.

Cena pro fotografa Lidových novin Michala Novotného
Fotograf Lidových novin Michal Novotný získal druhou cenu v kategorii každodenní život za reportážní cyklus Děti závislé na drogách v ukrajinské Oděsse, který vyšel v magazínu Pátek.

Reportážní cyklus o drogově závislých v ukrajinské Oděsse.

Pořadatelé dnes oznámili i jména držitelů dalších cen v osmi kategoriích. Před vyhlášením výsledků fotografové, porotci i novináři uctili minutou ticha památku fotografa Oldřicha Karáska, který před několika dny zahynul.


Do soutěže se letos přihlásilo 229 fotografů s 3110 snímky, počet nevybočuje ze statistik uplynulých let. Změnou, nikoli však prudkou, ale postupně se projevující, je podle členky poroty Daniely Mrázkové stále více přihlášených sérií fotografií proti jednotlivým snímkům. "Dokonce i v kategorii Aktualita, na niž se nelze připravit. Svědčí to o tom, že fotografové jdou stále častěji a více do tématu, do problému," řekla.

Vítěz soutěže a držitel ceny Křišťálové oko a odměny 120.000 korun zvítězil se stejným snímkem i v kategorii Lidé, o nichž se mluví; třetí cenu si odnesl z kategorie Portrét za sérii Romské ženy po sterilizaci.

Odměnu 120.000 korun dostává i držitel Grantu Prahy, letos se jím stala Dana Kyndrová za černobílou sérii snímků z Ruska s názvem Velikorecký křížový pochod. Držitel grantu se zavazuje, že do roka odevzdá pražskému primátorovi sérii fotografií proměn hlavního města.

V kategorii Aktualita zvítězil Petr Josek z Reuters se sérií Válka Izraele proti Hizballáhu, mezi reportážemi porota vybrala jako nejlepší sérii Joe Klamara z AFP dokumentující návštěvu papeže v Polsku.

V kategorii Sport byly časté snímky z olympijských her, zvítězil opět Klamar se sérií z této události. Klamar byl oceněn i v kategorii Portrét, v ní zvítězila Jana Noseková-Žantovská se sérií snímků lidí přeživších holokaust. Ceny budou předány 16. listopadu na Staroměstské radnici v Praze, kdy také začne výstava nejlepších snímků.

Autoři: ,

Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA PRODEJNÍHO TÝMU - AJ A IT (31-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 36 000 Kč

Mohlo by vás zajímat