Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další díl Českého století dotočen. Vysílání začne v neděli Masarykem

Kultura

  7:00
První díl historického cyklu České století o zlomových okamžicích naší historie odvysílá ČT v předvečer státního svátku 27. října. Seriál, který podle scénářů Pavla Kosatíka natáčí Robert Sedláček, ukáže řadu více i méně známých herců v rolích autentických historických postav.

Marek Daniel jako představitel Václava Havla v díle Je to jen rock´n´roll. foto: LN - Dan Materna

Devítidílný projekt je nezvyklým pohledem na mezní okamžiky moderních dějin let 1918 až 1992. Prvních pět částí se objeví letos, zbývající čtyři na podzim 2014.

V minulosti ztvárnili osobnosti z řad politiky na filmovém plátně či televizní obrazovce například Michal Dočolomanský (Gustáv Husák v dramatu Vítězný lid i cyklu Povstalecká história, Jan Šverma ve Dnech zrady), Jiří Štěpnička (titulní role v seriálu Gottwald), Jiří Pleskot(Edvard Beneš ve dvoudílných Dnech zrady), Svatopluk Beneš (Tomáš Garrigue Masaryk ve snímku Člověk proti zkáze) nebo Ondřej Vetchý. Ten si v komedii Zemský ráj to napohled zahrál postavu silně inspirovanou disidentem Václavem Havlem.

Konkurz na Havla vyhrál Marek Daniel

Sedláčkův projekt vzhledem k množství postav využil domácí nabídku i řadu zahraničních herců. Největší problém měl režisér s obsazením role Václava Havla, tvrdil, že půjde o nejtěžší casting. Nakonec ho ztvární Marek Daniel, jeho manželku Olgu Tereza Hofová a spisovatele Pavla Kohouta Lukáš Matásek. Roli Tomáše Garrigua Masaryka svěřil Sedláček Martinu Hubovi, jako Edvard Beneš se představí Martin Finger a Jan Novotný, generálem Františkem Moravcem bude Ivan Trojan a Alexandrem Dubčekem Ján Gallovič.

Spoustu "klaďasů" přijali herci podle Sedláčka s nadšením; kupodivu nebylo ani složité obsadit role těch nepopulárních politiků. "Už proto, že herci milují záporné postavy. Například o Gottwalda byl velký zájem," řekl Sedláček. A tak na rozdíl od Jiřího Štěpničky, které má z této role z poloviny 80. let ve schematickém seriálu o vůdci československého proletariátu trauma, si ji nyní herec pražského Divadla Na zábradlí Jiří Vyorálek doslova užil. Jako Kléma se na obrazovce objeví ve všech listopadových pokračováních.

Jako první se představí Martin Huba jako T. G. Masaryk

Tomáše Garrigua Masaryka ztvární v úvodní části Martin Huba, jeho ženou je Daniela Kolářová a synem Jiří Bábek. Scéna, kdy se koncem roku 1918 vrací do vlasti, se natáčela na hlavním nádraží a prvního československého prezidenta vítaly stovky komparzistů v historických kostýmech. "Masaryk se netajil tím, že byl poloviční Slovák, což mi mírně dodalo odvahu najít tu drzost a přistoupit na tuto krásnou dobrodružnou hru," uvedl o svém rozhodnutí Huba. Při přípravě prý přečetl spoustu materiálů a sám se z nich poučil.

ČTĚTE TAKÉ

Každý z dílů se zaměří na jedno datum a klíčové aktéry, jejichž tehdejší rozhodnutí měla mít osudové důsledky pro celý národ i pro ně samotné. Kosatík se snažil, aby scénáře fungovaly jako dramata. Původně existovalo 16 témat, které šly po osobnostech. Pak vybrali nejdůležitější data a doplnili je o rok 1992, který naskočil jako nutná pointa roku 1918. Podle producenta Jana Lekeše činil rozpočet zhruba devět milionů korun na díl.

Autor:

Mohlo by vás zajímat