Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další mise na hraně anarchie. Špičková akční podívaná nejen na léto

USA

  6:00
Akční thriller Mission: Impossible – Národ grázlů nabízí exhibici Toma Cruise i osvěžující filmařinu. A stal se tak jedním z nejuspokojivějších blockbusterů letošního léta.

Mission: Impossible – Národ grázlů foto: Cinemart

Televizní seriál Mission: Impossible vznikl v roce 1966. Na filmové plátno se „nemožné“ příběhy supertajných agentů dostaly o třicet let později. Nejnovější díl série, který ve čtvrtek vstoupil do českých kin s podtitulem Národ grázlů, je už čtvrtým pokračováním první Mission: Impossible.

Hvězdný Tom Cruise si nadvládu nad sérií udržuje jako hlavní představitel i jeden z producentů. Pochvalné záběry na vysportovanou hrudní aperturu třiapadesátileté hvězdy tak ve filmu nemohou chybět...

Žádná láska, žádné city, jen přátelství

Situace – jak říkají samotní hrdinové – je nicméně tentokrát skutečně zoufalá. Domovská organizace IMF (Impossible Mission Force) je zrušena. Agenty – specialisty na vrcholně nestandardní postupy – asimiluje CIA. V terénu zůstává jen Ethan Hunt ( TomCruise), aby se na vlastní pěst pokusil odhalit mezinárodní teroristickou organizaci Syndikát. K Ethanovi, operujícímu na nejrůznějším místech světa, se postupně přidávají další členové starého týmu: šéf Brandt, počítačový specialista Bejni Dunn a rozvážný operativec Luther. Po krku jim nakonec jdou Syndikát i CIA.

Jen přátelství. Rebecca Fergusonová a Tom Cruise v páté nemožné misi.

Divokou kartou v nebezpečné hře je krásná Ilsa Faustová (Rebecca Fergusonová). Ta coby dvojitá agentka z donucení pracuje pro Brity i pro zlovolného šéfa Syndikátu Lanea (Sean Harris). Energickou krásku to táhne k Ethanovi, milostná avantýra v bondovském stylu se ovšem nekoná.

Nejsilnější ženská postava v dosavadním huntovském fikčním světě se pere s temnou karmou – a když ji mise zavane do marocké metropole, filmovým fanouškům její nezvyklé křestní jméno zarezonuje s tragicky nerozhodnou hrdinkou romantického hitu Casablanca (1942).

V souladu s panujícími trendy se ovšem ve filmu nevzývá láska, ale přátelství, které Ethana svazuje s kolegy – především s Bejnim, který je díky Simonu Peggovi postavou životnou i zábavnou. Národ grázlů nicméně postrádá citovost předchozího dílu, který s podtitulemGhost Protocol režíroval Brad Bird.

Tom Cruise ve filmu Mission: Impossible – Národ grázlů
Mission: Impossible – Národ grázlů: foto z natáčení

Jak se prosadí jedinec v zoufalém světě?

Pátá Mission: Impossible zajímavě tematizuje polaritu takových pojmů, jako jsou náhoda a osud, svoboda a manipulace či jedinec a jeho služba společnosti. Ukázková je pasáž orchestrovaná ve Vídeňské opeře: z jeviště se linou harmonické árie z Turandot, zatímco v zákulisí se Ethan pokouší Syndikátu zabránit v atentátu na významného rakouského politika, sedícího v čestné lóži. Vražedný výstřel má padnout v okamžiku určeném partiturou (stejně jako v Hitchcockově Muži, který věděl příliš mnoho). Publikum nic netuší, v zákulisí však probíhá boj na život a na smrt mezi Ethanem jednajícím ve jménu systému a jeho protivníky vedenými destruktivními cíli. Terorismus je však ve vyprávění v duchu politické korektnosti důsledně odpojen od současné reality (v čemž film zřejmě předznamenává připravovanou bondovku Spectre). Hunt ve svém pátém filmovém dobrodružství obhajuje pozici osobnosti, jež se nenechá degradovat na postradatelného pěšáka v silové hře mocných. Ve vyprávění opěvujícím anarchistické sólisty je státotvorný závěr jen zjevnou úlitbou potřebám žánru a konzervativnímu duchu celé série. Celek žel působí jako kaše nastavovaná nesourodými elementy – zvláště ve srovnání s konzistentní trojkou, kterou režíroval současný spoluproducent série J. J. Abrams.

Národ grázlů je nicméně jedním z nejuspokojivějších blockbusterů letošního léta: inspirativní myšlenkový podtext se v něm snoubí se špičkovou akční podívanou, což potvrzuje třeba i „asociální“ honička, v níž se hrdinové na motorkách proplétají mezi vozy jedoucími po dálnici.

Mission: Impossible – Národ grázlů

USA 2015, 132 minut

Režie: Christopher McQuarrie

Hrají: Tom Cruise, Simon Pegg, Rebecca Fergusonová, Jeremy Renner, Ving Rhames, Alec Baldwin, Sean Harris

Premiéra: 30. 7. 2015

Kvalitu nejistí ani tak kredit Toma Cruise, jako spíš osobnost režiséra a scenáristy Christophera McQuarrieho. Oscarový autor thrilleru Obvyklí podezřelí (1995) se s Cruisem spojil už před sedmi lety ve válečném dramatu Valkýra, thrilleru Jack Reacher: Poslední výstřel a loňské vynikající sci-fi Na hraně zítřka. Dal tak směr Cruisově dlouhodobé ambici realizovat se v inteligentních, kvalitních žánrových snímcích.

Pátá Mission: Impossible tak přes McQuarrieho potvrzuje důležitou roli sólisty, který dokáže konat pod záštitou mocných úžasné, ba přímo „nemožné“ skutky.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....