Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Daniela Hodrová má Cenu Franze Kafky. Jako Havel a Pinter

Kultura

  19:00
PRAHA - Spisovatelka a literární teoretička Daniela Hodrová se stala laureátkou Ceny Franze Kafky pro rok 2012.

Spisovatelka a literární teoretička Daniela Hodrová foto: ČTK

Cenu Franze Kafky stejnojmenná společnost každoročně udílí autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu tak jako dílo Kafkovo.

Daniela Hodrová

Letos šestašedesátiletá autorka dříve pracovala jako redaktorka nakladatelství Odeon a nyní působí jako vědecká pracovnice v Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Je autorkou monografií, studií a překladů. Její beletristické a esejistické knihy, zvláště románová trilogie Trýznivé město - Podobojí, Kukly a Théta z 90. let, jsou přeloženy do francouzštiny, němčiny a polštiny. V roce 2011 získala Státní cenu za literaturu.

Danielu Hodrovou mezinárodní porota vybrala jako dvanáctého nositele ceny, a vyzdvihla tak celé dosavadní autorčino dílo. Předchozími nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke či Václav Havel.

Hodrová se ve svých literárních studiích věnuje především teorii románu, fenoménu města a literární topologii. Tyto okruhy se pak prolínají i do její beletristické tvorby, která s tou teoretickou těsně souvisí.

Ve své děkovné řeči autorka dnes zmínila vedle lidí, kteří se zasloužili o udělení ceny, také město Prahu. "Mám hluboký důvod poděkovat Praze, kde celý život žiji a která se stala postavou všech mých knih včetně odborných," řekla spisovatelka. Dodala, že Praha je pro ni mimo jiné místem s tajemstvím, které figuruje i v románech jejích snad nejoblíbenějších autorů Gustava Meyrinka a Franze Kafky. Praha je pro ni i jistou metaforou životního pocitu, splývá také i s jejím bytem, ve kterém o městě píše.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!