Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Das Filmfest chystá retrospektivu Hanekeho i Čas kanibalů

Kultura

  12:00
Devátý ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest se v říjnu v Praze a Brně nabídne retrospektivu režiséra Michaela Hanekeho. Hlavní sekce Odhalení, zaměřená na odvážná témata, uvede snímky Čas kanibalů, Pokojská Lynn nebo Viktoria, které spojuje snaha analyzovat lidské i dějinné osudy, traumata a události.

Z filmu Michaela Hanekeho Bílá stuha foto: Artcam

"Rozkrývání politických a finančních kauz, vydařené filmové adaptace známých literárních děl, originální a obohacující pohledy na zdánlivě okrajová společenská témata jako plastická chirurgie nebo nekompromisní přístup k otázkám z moderní historie či současnosti I z toho je vidět, že německojazyčná kinematografie o přízeň publika dlouhodobě usiluje upřímností, otevřeností a důsledností," říká mluvčí festivalu Lucie Čunderlíková.

Devátý ročník festivalu podle ní uvede mrazivou, humornou i zpytující kolekci zhruba tří desítek snímků, a to od 15. do 19. října v pražských kinech Lucerna a Atlas a od 20. do 23. října v brněnských kinech Art a Scala. Opět půjde o novinky vybrané z tvorby německých, rakouských a švýcarských režisérů.

Režisér Michael Haneke

Režisér Michael Haneke

Lákadlem bude retrospektiva díla rakouského oscarového režiséra s německými kořeny Michaela Hanekeho, mistra nekompromisních pohledů do komplikovaných, znepokojivých a tmavých koutů lidské existence. Diváci se mohou těšit na jeho debutový snímek Sedmý kontinent, ceněnou Pianistku, Bílou stuhu, kontroverzní Funny Games či adaptaci Kafkova Zámku.

Promítat se budou i krátké filmy a dokumenty

V nabídce nebudou chybět dokumenty včetně snímku o ikonické stavbě moderní architektury - brněnské Vile Tugendhat. Ve speciální sekci se objeví tituly vynikající po stránce estetické nebo tematické. Například zpracování bestselleru Pascala Merciera Noční vlak do Lisabonu. Na loňský úspěch naváže i sekce krátkometrážních snímků 300’ Shorts.

Osvědčeným klíčem pro výběr titulů je i ohlas kritiky a diváků na velkých mezinárodních festivalech nebo na prestižních národních filmových přehlídkách. Mnohovrstevnatý alpský western a zároveň strhující drama Temné údolí režiséra Andrease Prochasky získal po premiéře na letošním Berlinale Bavorskou filmovou cenu za nejlepší režii a v rámci Německých filmových cen bylo oceněno v osmi kategoriích. Velký divácký úspěch provází také Čas kanibalů, který je jakousi německou odpovědí na Vlka z Wall Streetu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat