Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Das Filmfest uvede portrét teroristky i filmy z NDR

Kultura

  14:34
PRAHA - Milostný příběh teroristky Gudrun Ensslinové z nechvalně proslulé Frakce Rudé armády odstartuje festival německy mluvených filmů Das Filmfest.

August Diehl a Lena Lauzemisová ve filmu Kdo, když ne my foto: werwennnichtwir-film.de

Snímek nazvaný Kdo, když ne my natočil Andres Veiel, který dosud sklízel úspěchy jako dokumentarista. Film se odehrává v Německu na začátku 60. let. Syn nacisty oslavovaného básníka Bernwarda Vespera a farářova dcera Gudrun Ensslinová se seznámí během studií v Tübingenu. Velká láska je provází až do doby, kdy se v Západním Berlíně připojí k levicově orientované bohémské komunitě. Když do jejich života vstoupí radikální Andreas Baader, opustí Gudrun navzdory malému synovi rodinu a nechá se strhnout k terorismu, zatímco její muž Vesper propadne drogám. Veielův snímek letos získal bronz v soutěži o Německou filmovou cenu.

Festival Das Filmfest se koná do 23. října v pražských kinech Lucerna a Evald, od 24. do 28. října bude pokračovat v brněnském Kině Art. Celkem uvede 26 titulů. V sekci Rebelové, kam patří také zmíněné drama Kdo, když ne my, je zařazena například i bláznivá komedie Neúmyslný únos Elfriede Ott, která byla loňským hitem v rakouských kinech: Horst už dva roky pobírá penzi své zesnulé babičky a aby se na podvod nepřišlo, unese jeho kamarád starou dámu z blízké nemocnice. Tou je ovšem známa herečka Elfriede Ottová.

Na Západ trabantem, wartburgem a mercedesem

Vedle řady novinek v sekci Na prahu uvede Das Filmfest také několik pozoruhodných archivních snímků. Mezi filmy zařazenými do sekce Zeď jsou i díla vzniklá v bývalé NDR. Promítat se bude například uznávaný film Konrada Wolfa Rozdělené nebe z roku 1964, adaptace románu Christy Wolf o rozděleném Německu. Zajímavou položkou na programu je také snímek Gerharda Kleina Sváteční řidiči z roku 1963: Ze strachu z války, která je údajně na spadnutí, se čtyři rodiny z Lipska rozhodnou prchnout trabantem, wartburgem a mercedesem z východního Německa na Západ. Dramatická cesta uprchlíků končí v lesním úkrytu, kde se po láhvi vodky odkrývají skutečné charaktery protagonistů.

Sekce Die Doku nabízí mimo jiné "paleolitickou báseň", celovečerní dokument slavného německého režiséra Wernera Herzoga Jeskyně zapomenutých snů natočený systémem 3D. Film dokumentuje unikátní archeologický objev v údolí francouzské řeky Ardeche, kolekci jeskynních maleb vydávajících svědectví o životě člověka a zvířat staré desítky tisíc let.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat