Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

David Bowie o sobě dal vědět novou písní, chystá album

USA

  16:50
LONDÝN - Spekulovalo se o konci jeho kariéry, ale vše je jinak. Hvězda světového hudebního nebe David Bowie vyslala v den svých šestašedesátin svým fanouškům nečekaný signál, píseň nazvanou Where Are We Now?.

David Bowie v červnu 2004 v Praze foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Píseň Where Are We Now?, kterou produkoval Bowieho dlouhodobý spolupracovník Tony Visconti, je melancholickým ohlédnutím za dobou, kterou Bowie v 70. letech strávil v Berlíně. Doprovodné video ukazuje černobílé archivní záběry z tehdy ještě rozděleného města. Píseň je dostupná mimo jiné na Bowieho webu.

David Bowie

Glam-rockový fenomén David Bowie se narodil v Londýně v roce 1947, jeho původní jméno zní David Jones. Ke slávě jej vystřelila skladba Space Oddity z roku 1969 a později také jeho alter ego Ziggy Stardust. V plné síle se jeho hitmakerský potenciál projevil v raných 80. letech.

David Bowie je považován za jednu z nejvlivnějších rockových hvězd a prestižní londýnské muzeum Victoria and Albert mu věnovalo výstavu, která začne koncem března.

Během turné v roce 2004 absolvoval operaci srdce. Od té doby naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku. Bowie odmítl možnost vystoupit při zahajovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně, přestože ho o to osobně prosil režisér show Danny Boyle. Jeho dlouhodobá absence na světové hudební scéně vedla ke spekulacím, že ukončil kariéru: britským tiskem tato zpráva kolovala ještě v říjnu loňského roku.

Nový song je předzvěstí Bowieho prvního studiového alba od roku 2003, jehož název má být The Next Day a vyjde 8. března v Austrálii a o čtyři dny později v USA. Deska má obsahovat 14 písní a její deluxe edice nabídne ještě tři bonusové skladby.

První reakce kritiků na překvapivě zveřejněnou Bowieho píseň jsou příznivé. "Spousta hudebních veteránů mistrně ovládá trik zůstat dostatečně dlouho v povzdálí, aby pak byl každý jejich návrat vítán jako triumfální návrat, bez ohledu na skutečnou kvalitu," píše David Smyth z londýnského listu Evening Standard. "Bowieho píseň Where are we now? je ale prostá takových prázdných gest, je jemná, elegická a ohromně krásná."

Záhadná neznámá

Výtvarná stránka nové desky Davida Bovieho má vycházet z podoby slavného alba Heroes z roku 1977, druhého z jeho tzv. Berlínské trilogie.

Zatím nebylo oznámeno, zda se David Bowie chystá podpořit vydání nového alba koncertní šňůrou. Dohady budí také identita záhadné ženy, která se v novém videu k písni Where Are We Now objevuje spolu se zpěvákem: jejich tváře jsou namontovány na plyšové postavičky siamských dvojčat.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...