Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman by mohl v Moskvě zůstat i se Semelovou, říká Koller

Evropa

  6:00
PRAHA - Zpěvák David Koller vydává nové album ČeskosLOVEnsko. Na sólovou dráhu se David Koller vrací po odmlce, kdy zažil velký comeback se skupinou Lucie. „S Lucií se asi ještě vrátíme. Uvidíme, jestli příští nebo přespříští rok,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

David Koller se svojí kapelou vydává nové album ČeskosLOVEnsko. foto: Archiv Davida Kollera

Lidovky.cz: Název vašeho nového alba naznačuje, že jde o československý projekt. Ve skutečnosti je ale jenom jedna skladba slovenská…
Slovensky tam moc nezpívám, to by asi bylo komické. Deska je ale československá dost. Já sám jsem Čechoslovák, mám slovenského syna, slovenského basistu, a textařka desky je taky Slovenka, básnířka Mirka Ábelová.

Lidovky.cz: Ke spolupráci s ní jste prý přistoupil na základě rozhovoru, který jste si přečetl v novinách. V čem vás v něm přesvědčila?
O Mirce Ábelové jsem věděl už dřív, ale jenom velmi málo. V tom článku mě přesvědčila jednak svými básničkami a taky osobitými názory. Má ráda českou poezii a líbí se jí věci, které se líbí i mně. Například texty, které zpíval Vláďa Mišík.

David Koller se svojí kapelou vydává nové album ČeskosLOVEnsko.

Lidovky.cz: Jaké máte s deskou plány?
V červnu se chystáme na tři koncerty - v Praze, Brně a Ostrově nad Ohří. Chceme si teď trochu víc zahrát, moje kapela byla na rok odstavená Lucií, tak jí mám co vracet. Na podzim a v zimě by turné mělo pokračovat a snad se podíváme i na nějaké letní festivaly.

Lidovky.cz.: Rockové skladby o vztazích, lásce i politice zprodukovali britští producenti, kteří se podíleli mimo jiné na nahrávkách hudebníka Stinga. Natáčeli jste ho ve vašem nahrávacím studiu v Mikulově. Kde jste teď více doma, v Praze, nebo na Moravě?
Jak kdy, občas tady, občas tam. Nahrávací studio i byt mám jak v Praze, tak v Mikulově, a tady se navíc ještě starám o Meetfactory (kulturní centrum na pražském Smíchově, které David Koller v roce 2007 spoluzakládal, pozn. red.), kde taky teď budujeme jedno studio. Je fakt, že na Moravu jsem se chtěl přestěhovat od svých třiceti let. Teď tam žiji šestým rokem… Když si člověk v Praze všechno užije, má toho dost. Nejsem schopen jít podvacáté páté do Národního divadla ani poosmdesáté do Národní galerie. Když sem ale přijedu jako venkovan, s chutí někam zajdu.

Lidovky.cz: Ještě k samotnému názvu desky a slovíčku „LOVE“. Máte tendenci zpívat stále o lásce?
To „love“ se mi na názvu líbí víc, než celé Československo. Láska je pořád lepší než nenávist, které je teď kolem nás docela dost. Písničky na desce jsou obecně hlavně o vztazích mezi lidmi.

Lidovky.cz: Je to jiné zpívat o lásce dnes, oproti období třeba před dvaceti, třiceti lety?
Písničky vždycky vycházejí z nějakého vnitřního popudu. Dneska je to akorát asi více než o lásce o rozchodech.

David Koller se svojí kapelou vydává nové album ČeskosLOVEnsko.

Lidovky.cz: Na desce ale není jenom láska a vztahy. Některé skladby nesou také politický podtext, v jedné písničce se například vracíte ke kritice minulého režimu. Máte tendenci tuto dobu stále připomínat?
Spíš bych řekl, že ta písnička sahá hodně do současnosti. Když máme na Hradě rusofila, nemůžeme mluvit o minulosti. Tím spíš, když je to druhý rusofil za sebou.

Lidovky.cz: Rád ve svých písních kritizujete politiku?
Vůbec ne. Akorát ten přetlak je občas tak velký, že to jinak nejde. Nejsem žádný politický aktivista, raději zpívám o příjemných věcech.

Lidovky.cz: Přesto ale kritizujete - co vám v našem státě aktuálně nejvíc vadí?
Třeba to, že jsme se pořád nezbavili propojení politických a zákonodárných špiček s minulým režimem, který byl pro změnu ve spojení s KGB. Nemyslím si, že jsou to jenom fráze nebo strašení. Kdo kam patří, jsme mohli aktuálně vidět na ukrajinské krizi. Ti, kteří říkají, že Ukrajinci jsou fašisti, jsou sami buď manipulátoři, nebo lidé zmanipulovaní ruskými kecy. Každý desátý člověk u nás byl za minulého režimu v KSČ. Kolik bylo estébáků, se asi nedozvíme, ale sto až sto padesát tisíc jich být muselo. Neříkám, že jsou všichni špatní, neměli ale zůstat v politice. Koneckonců váš šéf (šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš vlastní společnost Mafra, která provozuje server Lidovky.cz, pozn. red.) má ve své company také spoustu bývalých estábáku. Možná o tom ani neví a nikdy je nepotkal, nebo na to zapomněl. Jsem zvědav, jestli to tam napíšete.

Lidovky.cz: Napíšu. Jaká změna by podle vás měla nastat, co by mělo přijít, aby se ta provázanost s komunismem vymýtila?
Myslím si, že je to na mladé generaci. Ta současná je s minulostí stále propojená, ruský byznys tady korumpoval kdekoho. Když si například bývalý prezident (Václav) Klaus může nechat zaplatit svoje knihy firmou Lukoil, musí jít o velmi arogantního člověka. Dává tím najevo, že takováto společnost je vhodná k tomu, aby sponzorovala české prezidenty, a je vidět, jak má ty ostatní na háku. I Němcům ostatně trvalo až do šedesátých let, než se zbavili vnitřního stigma, že jsou fašisti. Nás to ještě čeká.

Lidovky.cz: Co vy sám, nehodláte se politicky angažovat?
Já jsem muzikant. Co vím, tak snad jediný z muzikantů, který v politice něco udělal, byl Michael Kocáb. Obávám se a uznávám, že bych na politiku neměl žaludek.

Lidovky.cz: Při prezidentské volbě před dvěma lety jste podporoval Karla Schwarzenberga, po zvolení Miloše Zemana jste ale na rozdíl od mnoha jiných jeho výhru uznal. Řekl jste, že uvidíme časem, jak se v úřadu prezidenta projeví. Jak ty dva roky hodnotíte nyní?
A on se projevil... Tím nejhorším buranským způsobem, jak se někdo může projevit. Už jenom tím, jak přišel z oslavy na ruské ambasádě ke korunovačním klenotům nalitej jako brok. Mně akorát bylo líto, že korunovační klenoty Miloš Zeman nepozvracel. Třeba by povstali blaničtí rytíři.

David Koller se svojí kapelou vydává nové album ČeskosLOVEnsko.

Lidovky.cz: Nyní zatím jako jediný prezident z Evropské unie přijal Miloš Zeman pozvání do Moskvy na přehlídku k výročí konce druhé světové války.
To je taky signifikantní. Mohl by tam zůstat. A taky by s sebou mohl vzít Semelovou (poslankyně KSČM Marta Semelová pozn. red.).

Lidovky.cz: Koho byste si dokázal představit jako vhodného prezidenta pro naši republiku?
V každém případě to musí být někdo, kdo není spojený s minulým režimem. Někdo, komu v té době nebylo dvacet ani třicet let a kdo už má jiné návyky i vazby. A hlavně by bylo dobré, kdyby nebyl jako pan Vladimír Dlouhý z Prognostického ústavu. Kterého teď budou do prezidentské volby cpát bývalí komunisti.

Lidovky.cz: A konkrétně?
Líbil by se mi ekonom Tomáš Sedláček. První kritérium splňuje. A za druhé si myslím, že rozumí věcem, které dělá. Jak ho znám, není to žádný vejtaha ani populista.

Lidovky.cz: V minulém roce jste po devíti letech odloučení absolvovali několik úspěšných koncertů se skupinou Lucie, na které přišlo přes 100 tisíc lidí. Jak je zpětně hodnotíte?
Původně jsme plánovali pět koncertů, nakonec jich bylo 12 a myslím si, že všichni včetně nás byli spokojeni. Vedle radosti to ale byly i stres a nervy. Když hrajete v hale pro deset tisíc lidí, jedete oproti nim napřed, tak trochu poslepu, a musíte se spoléhat na kapelu jako na homogenní organismus, první vteřina koncertu není úplně nejpříjemnější. Připadáte si jako sportovec na startu závodu.

Lidovky.cz: Býval jste takhle nervózní i před lety?
Vždycky jsem byl před koncertem nervózní.

David Koller se svojí kapelou vydává nové album ČeskosLOVEnsko.

Lidovky.cz: Je známo, že jste se před lety s Lucií rozešli kvůli vztahům v kapele. Jak to mezi vámi klapalo loni?
Každá kapela, kromě Rolling Stones, se jednou rozpadne. Loni mi to přišlo stejný, jako když jsme hrávali dříve. Kdyby se nám nechtělo, tak na pódium nelezeme. Byli jsme mile překvapeni, jak v lidech naše písničky zůstaly.

DAVID KOLLER

Narodil se 27. září 1960 v Praze

Vyučil se elektrikářem

Nejvíce se proslavil jako lídr skupiny Lucie, ve které působil v letech 1987 až 2005

Hrál také v jiných skupinách, mj. Žentour, Jasná páka či Blue Effect

Produkoval také alba několika interpretům, mj. Lucii Bílé, Mekymu Žbirkovi či kapele Plexis

Spolu s Michalem Dvořákem složil hudbu k filmu Amerika, Poslední přesun a Mrtvej brouk

V roce 2007 stál u vybudování kulturního prostoru MeetFactory v Praze (společně s výtvarníkem Davidem Černým a režisérkou Alicí Nellis), v MeetFactory se stále angažuje a v současnosti zde buduje nahrávací studio

V březnu vydává svoje čtvrté sólové album s názvem ČeslosLOVEnsko, na kterém spolupracoval s britskými producenty

S deskou plánuje tři velké koncerty - v Ostrově nad Ohří, v Brně (14. 6. na hradě Špilberk) a v Praze (4. června ve Foru Karlín)

Lidovky.cz: Co bude s Lucií dál?
S Lucií je to jako se Šípkovou Růženkou. Zase bude čekat, až ji políbí nějaký princ. Loni to byl Petr Kellner.

Lidovky.cz: Jak to s tím princem aktuálně vypadá?
Říkali jsme si, že za pár let uvidíme. Jestli budeme s Lucií pokračovat, bude to asi chtít nějakou novou písničku. Nebo písničky. Ačkoli máme hitů dost, bylo by dobré provětrat šuplíky a ve jménu Lucie, syna i ducha svatého natočit jednu, tři, možná i pět věcí.

Lidovky.cz: Takže rovnou celou desku?
Uvidíme, jestli na ni bude čas. Loni jsem se skoro bál, abych nepřišel o vlastní kapelu, protože jsem s ní kvůli koncertům s Lucií téměř nehrál.

Lidovky.cz: Nyní tedy Lucie čeká na múzu typu PPF?
To jsem si dělal legraci. Chtěli bychom s Lucií něco udělat, zatím ale nedokážu říct, jestli to bude příští nebo přespříští rok. Letos nejspíš ne. A tím spasitelem nemusí být princ, klidně to může být i princezna.

Lidovky.cz: Nakolik o budoucnosti Lucie rozhodují finance?
Vůbec, anebo minimálně. Nabídky, které jsme měli předtím, jako například zahrát při otevření nějaké fabriky a podobně, byly většinou za hodně peněz. Vždycky jsme na ně kašlali. Nabídka od PPF tyto rozměry neměla, ale když jsme si poprvé sedli ke stolu, věděli jsme, že tam nesedíme jen tak.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...