Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Depp si zahrál Johna Dillingera

Kultura

  12:57
MILWAUKEE - Byl John Dillinger nejproslulejší americký zločinec nebo Robin Hood ekonomické krize třicátých let? Wisconsinským turistickým úřadům je to jedno. Chtějí, aby lidé navštívili místa, která jsou ve státě Wisconsin spjata s Dillingerovým gangem, který zde v minulém století řádil.

Johnny Depp foto: Anna Altheide

V oblasti se o něm nedávno natáčel film Veřejní nepřátelé s Johnnym Deppem v hlavní roli a Wisconsin i další státy USA si slibují, že právě díky němu nyní přilákají fanoušky gangsterské historie.

Na svých internetových stránkách vyvěsil wisconsinský turistický úřad mapu míst spjatých s činností slavných amerických gangsterů, mezi nimiž nechybí ani Al Capone. "Návštěvy někdejších zločineckých bojišť jsou děsivé," říká  Bryan Burrough, autor knihy Public Enemies, America's Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI 1933-34, jež se stala předlohou scénáře snímku Veřejní nepřátelé. "Skoro všechna tato místa stále exitují," dodává. "Některá mají historické značky, ale když půjdete po chodníku, kde byl Dillinger zabit, ani si toho nevšimnete. Museli byste si přečíst knihu nebo něco o Dillingerovi vědět."

Veřejné nepřátele natáčel režisér Michael Mann na americkém Středozápadě, kde Dillingerova parta podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) vykrádala banky, policejní arzenály a deset mužů při tom postupně zabila. Natáčelo se ale také v Chicagu nebo Los Angeles. Hlavním protivníkem Deppovy postavy Dillingera je ve filmu agent FBI Melvin Purvis, kterého hraje Christian Bale.

Public Enemies (trailer)

Proděravělé kulkami
Jeden z nejdramatičtějších střetů s policií zažil Dillinger se svými kumpány v severním Wisconsinu v místě zvaném Little Bohemia Lodge. Zločinecká parta se sem v dubnu 1934 přijela schovat před policií, ale jeden z tamních obyvatel ji prozradil. Agenti FBI se po příjezdu na místo pustili s gangstery do divoké přestřelky, při které zemřel nevinný člověk a jeden z policistů. Dillinger se svými muži nakonec vyskočili z druhého patra budovy, kde se skrývali, a prchli před policisty lesem. Little Bohemia Lodge dnes funguje jako restaurace, jejíž stěny zdobí artefakty z osudného dne a zdi jsou stále proděravělé kulkami.

Jedním z posledních žijících lidí, kteří byli svědky onoho ostrého střetu, je třiaosmdesátiletý Emil Wanatka. Bylo mu osm let, když Dillinger navštívil Little Bohemia Lodge patřící tehdy Wanatkovu otci. Pamatuje si, jak si s Dillingerem házel míčem a gangster mu věnoval čtvrťák na zmrzlinu. Až po přestřelce zjistil, kým Dillinger skutečně byl. Wanatka později po otci na několik desítek let převzal provoz Little Bohemia Lodge. Vzpomíná, že proslulá přestřelka na místo přitáhla mnoho zvědavců a značně zvýšila tržby. "Přes všechny věci, které se ve světě od té doby odehrály... tohle nikdy nebylo zapomenuto," říká o návštěvě zločineckého gangu, která mu nepřímo pomohla zajistit živobytí po desítky let.

Manhattan Melodrama
Dalším z míst, které lákají turisty na vzpomínky z Dillingerových dob, je město Oshkosh. Místní muzeum nabídne návštěvníkům výstavu o kriminální činnosti v době ekonomické krize třicátých let. Mezi artefakty zde budou například kostýmy a zbraně používané při natáčení snímku Veřejní nepřátelé, jehož některé scény pocházejí i z tohoto města. Lidem budou také dočasně zpřístupněny všechny lokace, kde se film natáčel, včetně velkého bankovního trezoru.

Fanoušci gangsterské historie budou mít také možnost vidět film Manhattan Melodrama v chicagském divadle Victory Gardens Biograph Theater. Právě tento snímek zde Dillinger zhlédl 22. července 1934, než vyšel na ulici, kde jej agenti FBI zastřelili. Dillinger byl zatčen v lednu 1934 poté, co v hotelu Congress v Tucsonu v Arizoně vypukl požár a gangsteři chtěli podplatit hasiče, aby jim schovali zbraně. Hasiči ale zločince poznali a předali policii. Hotel se chystá také zavzpomínat na Dillingera a v době premiéry Veřejných nepřátel, která má ve Spojených státech být 1. července, připraví zvláštní koktejlové menu a prohlídky hotelu.

Po zatčení uprchl Dillinger z vězení ve městě Crown Point v Indianě. Zde budou mít lidé možnost v letních kinech zhlédnout filmy s herci, kteří se ve snímku Veřejní nepřátelé představí. Zpřístupněn bude také šerifův dům a věznice, kde se natáčelo. Knihovna v Indianapolisu navíc zveřejní vyšetřovací spisy, které s Dillingerovým úprkem souvisejí.

Autor: