Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Déšť nedéšť, divadlům se pod širákem dařilo

Kultura

  14:05
PRAHA - S letošním chladným létem se divadelní přehlídky pod širým nebem vyrovnaly dobře a kvůli dešti rušily minimum představení. Na Pražském hradě 4. září vyvrcholí Letní shakespearovské slavnosti, které vidělo 81.000 diváků, z nich 45.000 v Praze. Do závěru jde prázdninový festival Studia Dva či přehlídka Divadla Ungelt pod Loretou. Shakespearovské slavnosti zakončí komedie Zkrocení zlé ženy, která je 23. června zahajovala.

Roman Zach a Tatiana Vilhelmová ve Zkrocení zlé ženy na Letních shakespearovských slavnostech. foto: Agentura Schok

"Kvůli počasí jsme v Praze, Brně i Ostravě zrušili šest představení, v Bratislavě nám déšť neumožnil hrát třikrát," řekla mluvčí festivalu Magdalena Bičíková. Ze 145 večerů naplánovaných na všech místech včetně Slovenska se nehrálo jen devětkrát. V repertoáru bylo osm Shakespearových her. Průběh festivalu narušila i nemoc v souboru, když za Tatianu Vilhelmovou v roli Kateřiny ve Zkrocení zlé ženy v posledních sedmi pražských představeních zaskakuje Jana Stryková.

Letošní novinkou byl i Shakespearův dětský den. "Tři odpoledne pojatá jako interaktivní putování po stopách shakespearovského herce se setkala s výborným přijetím dětí a jejich rodičů, takže bychom si ho rádi někdy zopakovali," uvedl umělecký ředitel festivalu Libor Gross.

Vyvrcholení Zkrocení zlé ženy na Letních shakespearovských slavnostech.

Dobře se letos festivalu dařilo v Ostravě, za Shakespearem se na Slezskoostravský hrad vydalo přes 14.000 návštěvníků, což je o 1000 víc než loni. Rovněž v Brně a na Slovensku zůstalo publikum věrné: na Špilberk zavítalo přes 12.000 diváků (o 1000 víc než loni), v Bratislavě, Zvolenu a Košicích přišlo stejně jako minulý rok dohromady 10.000 návštěvníků.

V příštím roce chtějí pořadatelé z agentury Schok zopakovat Zkrocení zlé ženy v režii Daniela Špinara. Uvažují i o dalších reprízách komedie Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou.

Báječná léta pokračují v září

Od poloviny srpna do 17. září pokračuje ve Švandově divadle druhá část dalšího letního festivalu - Báječného léta s Michalem Vieweghem. Začal rovněž v červnu a na smíchovské jeviště přivedl adaptace jeho Románu pro ženy a Biomanželky. Hlavní role ztvárnili Filip Čapka, Petra Hřebíčková a Kristýna Frejová, respektive Jiří Langmajer, Ljuba Krbová a Markéta Stehlíková. Producentem je společnost In Film.

Pražské Studio Dva přestěhovalo svou přehlídku právě odtud do divadel Palace, Hybernia i na letní scénu Vyšehradu. "Tam jsme kvůli dešti zrušili jen tři večery," řekl producent Michal Hrubý. Přehlídka pokračuje do 11. září v Divadle Palace, kam mohou zájemci přijít na komedii Soukromý skandál s Kryštofem Hádkem, Evou Holubovou a Marošem Kramárem.

V sobotu 3. září se na Letní scéně Ungeltu pod Loretou uskuteční poslední repríza hry Šest tanečních hodin v šesti týdnech, ve které vedle Chantal Poullainové účinkuje Pavel Kříž. Zakončí tak letní přehlídku této soukromé scény, která nabídla téměř šest desítek večerů s úspěšnými inscenacemi i pěveckým recitálem Marty Kubišové s hosty.

Miroslav Etzler a Vilma Cibulková v divadle Ungelt

Letos v srpnu bylo živo také v divadlech Bez zábradlí, v Celetné hrál spolek Kašpar, jehož členové hráli i na Kašperku a právě v těchto dnech uvádějí inscenaci Claudius a Gertruda na středověké vodní tvrzi Vlksice.

K letním produkcím v Praze patří i hostování Obludária bratří Formanů, kteří o víkendu postaví svůj stan na Ovocném trhu. Proslulá putovní show, která měla premiéru v listopadu 2007 ve francouzském městě Rennes, tu bude uvedena 5., 6., 9. a 11. září celkem šestkrát.

Autor:

Mohlo by vás zajímat