Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Didgeridoo slepuje naši muziku dohromady, tvrdí frontman kapely OKA

Kultura

  6:00
Možná budou jedním z velkých překvapení festivalu Colours of Ostrava. Ostatně jako každý rok řada kapel na menších pódiích. Projekt OKA z Austrálie míchá taneční koktejl elektroniky, didgeridoo, saxofonu a hutných beatů. "Naši hudbu vždycky testujeme a vylepšujeme na ulici, protože tam je to nejupřímnější publikum," popisuje v rozhovoru pro Lidovky.cz Stu Boga Fergie aka DidgeriSTU, frontman kapely OKA.

Kromě frontmana Stua, který ovládá didgeridoo a elektroniku, tvoří projekt OKA ještě Lee Hardisty (flétna, kytara, saxofon) a bubeník Declan Kelly. foto: Zdroj: Colours of Ostrava

Lidovky.cz: Vaší mantrou je zůstat stále svobodní. Co tím myslíte?
Zůstat svobodní znamená uchovat si naší nezávislost. 

Lidovky.cz: O jaké nezávislosti je řeč?
O nezávislosti na hudebních korporacích, které kontrolují tvůrčí práci ve studiu. Rádi děláme věci okamžitě a bez jakýchkoliv tlaků.

Lidovky.cz: I přesto, že nejste napojení na korporace či distribuční sítě, podařilo se vám prodat už přes 140 tisíc alb. Jak to děláte?
Jen mí rodiče si jich koupili sto tisíc. Haha, jenom vtipkuju. Naše hudba se narodila na ulici, a proto v sobě máme vyvinutý cit pro její sdílení – dáváme ji mezi lidi. Nikdy jsme se neomezovali jen pro hraní na festivalech. Rádi se o naši hudbu dělíme s lidmi kdekoliv, kam cestujeme. Proto, myslím, máme tak silnou fanouškovskou základnu. Lidé jsou s námi spojení a podporují nás nákupem hudby.

Trio OKA

  • Kromě frontmana Stua, který ovládá didgeridoo a elektroniku, tvoří projekt OKA ještě Lee Hardisty (flétna, kytara, saxofon) a bubeník Declan Kelly.

  • Svou evropskou premiéru si trio připravilo na Colours of Ostrava v pátek 18. července. Od 19.30 vystoupí na Agrofert Fresh Stagei.

Lidovky.cz: Jak právě na počáteční éru pouličního muzicírování vzpomínáte?
Pouliční jammování bylo pevnou součástí zrodu naší hudby. Naši hudbu vždycky testujeme a vylepšujeme na ulici, protože tam je to nejupřímnější publikum. Na ulici taky můžeš hrát hodiny a hledat nové zvuky, nejsi limitovaný krátkým časem jako na festivalu.

Lidovky.cz: Dneska zníte ale úplně jinak než na začátku.
Jak se vyvíjela naše hudební cesta, přirozeně se měnila i produkce. Potkali jsme skvělé producenty, muzikanty a inženýry a každý nám ukázal jinou techniku a dovednosti. Co dneska jeden dokáže s laptopem, je neuvěřitelné. Rádi skládáme i během cestování. Takže vždycky je to o sledování, učení se a umění nechat hudbu růst.

Lidovky.cz: Jak se vaše písničky rodí? Jde o improvizaci, nebo potřebujete silnější impuls?
Někdy je to obojí, ale rádi co nejvíc improvizujeme, protože to pro nás dělá hudbu zajímavou. Někdy se píseň narodí z beatu nebo melodie hudebního nástroje. Naše hudba je prostě soundtrack k našim cestám inspirovaný lidmi a komunitami, které potkáváme.

Lidovky.cz: Její nedílnou součástí je kombinace saxofonu a didgeridoo. Považujete tohle za vaší obchodní značku?
Určitě. Ale hrajeme na spoustu jiných zajímavých nástrojů, které jsme objevili při cestách po světě. Naše jméno OKA znamená “barvy země“ a myslím, že je to symbolické pro nástroje, které používáme. Didgeridoo je lepidlo naší muziky, silné spojení s dědictvím Australců a naší domovinou. V tradičním jazyce říkáme didgeridoo Yidaki a to znamená “zvuk země“. Naše muzika je o spojení se zemí a duchem matky země.

Lidovky.cz: Jak takový tradiční nástroj jako didgeridoo snáší spojení s moderní elektronikou a beaty?
Je to velmi přirozená fúze a sebevyjádření. Hudba pro mě vždycky byla o soundscape (kombinování přírodních zvuků a studiových možností, pozn. red.), a pro mě je to stejné jako kmenové kořeny a moderní prohledávání digitálních zvuků s elektronikou a beaty. Taková „didgitální“ snová zkušenost. 

Lidovky.cz: Čím to, že vaše živé vystoupení jsou mnohem energičtější než studiové nahrávky?
Naše koncerty jsou o energii, kterou dáváme a dostáváme od davu. A někdy je to těžké přenést na album. Pravá zkušenost s OKA je zažít nás živě. 

Lidovky.cz: Co čekáte od české premiéry?
Je to první cesta do Evropy a od našich kamarádů z Dubmarine (na Colours vystoupili v roce 2010, pozn. red.) jsme slyšeli samé skvělé věci. Jsme nadšení, že můžeme přijet a okusit skvělou energii festivalu. Nemůžeme se dočkat, až zahrajeme. Bude to skvělé!

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!