Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dirigent Honeck se vrací k České filharmonii

Kultura

  16:30
PRAHA - Hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie se po dvou letech opět stane Rakušan Manfred Honeck, šéfdirigent známého Pittsburghského symfonického orchestru.

Rakouský dirigent Manfred Honeck foto: Toshijuki Urano

Světově uznávaný dirigent by měl v každé z dalších tří sezon od roku 2013 až 2016 s Českou filharmonií provést vždy tři abonentní programy. K nim mohou přibýt i koncerty v zahraničí.

"Návratem Manfreda Honecka na pozici hlavního hosta je náš umělecký tým v čele České filharmonie kompletní. Jsme přesvědčeni, že spolu s Jiřím Bělohlávkem vytvoří po umělecké i lidské stránce velmi výraznou dvojici, která posílí pozici orchestru na českém i mezinárodním trhu," řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Budoucí šéfdirigent Jiří Bělohlávek nastoupí k orchestru již letos v září. Bělohlávek věří, že umělecká osobnost Honecka přinese orchestru řadu cenných podnětů a českému publiku krásné hudební zážitky. "Mám upřímnou radost, že se podpisem smlouvy potvrzuje již v praxi ověřená plodná spolupráce orchestru ČF s Manfredem Honeckem. Získávám tak na tři roky vynikajícího kolegu a cenného pomocníka pro své umělecké cíle," reagoval Bělohlávek.

Třiapadesátiletý Honeck je od roku 2008 šéfdirigentem známého Pittsburghského symfonického orchestru, s nímž dosáhl mnoha úspěchů. Předloni společně vystoupili i na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. Honeck pravidelně řídí i další světové orchestry, kupříkladu Vídeňskou filharmonii, orchestr amsterdamského Concertgebouw, Chicagský symfonický orchestr a Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu.

Od klasicismu po 20. století

S českými filharmoniky se podle Marečka bude Honeck opět věnovat tvorbě Gustava Mahlera a dalším skladatelům od klasicismu až po 20. století. Pod jeho taktovkou by měla zaznít například Rachmaninovova Druhá symfonie, Brucknerova Pátá symfonie, Berliozovo oratorium Faustovo prokletí a Fantastická symfonie, Velká mše Waltera Braunfelse či Totus tuus Henryka Goreckého.

Před několika lety, kdy ČF šéfoval tehdejší ředitel Václav Riedlbauch, se o Honeckovi uvažovalo jako o kandidátovi na post šéfdirigenta. Honeck však tehdy přijal atraktivní místa ve Stuttgartu a Pittsburghu. Na pozici hlavního hostujícího dirigenta působil u ČF od roku 2008 až do konce sezony 2010/2011.

Autor: