"Rozdílné názory organizátora soutěžní ankety časopisu Svět a divadlo a Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka na podobu inscenačních cen vyústily v obtížně řešitelnou situaci," uvedli členové správní rady k důvodům konce nejstaršího z ocenění udělovaných v České republice za umělecké počiny v oboru divadla. Cena Alfréda Radoka byla poprvé udělena za rok 1992 inscenaci Don Juan a Faust režisérky Hany Burešové. Byla to po roce 1989 první z uměleckých cen svého druhu - Thálie byly poprvé předány o rok později.
"Z našeho pohledu nic nekončí. Anketa bude pokračovat dál a snad budou i ceny, i když pod jiným názvem," reagoval na prohlášení nadačního fondu šéfredaktor SAD Karel Král. Řekl, že se rozhodnutí dozvěděl neoficiálně v noci na dnešek. "Nadační fond mě v březnu, tedy po vyhlášení cen, oslovil, zda bychom byli ochotni pokračovat a za jakých podmínek. Naše vyjádření jsme odeslali a v dubnu se ptali na odpověď. Dodnes jsme ji nedostali," řekl Král.
Čas na nové ceny
Přes dvě dekády měla cena podle nich svůj význam, který se ale postupně vytrácí. "Václav Havel, z jehož iniciativy Radokova cena původně na podporu dramatické tvorby v roce 1992 vznikla, svou přítomností už bohužel nemůže pozvednout toleranci a prchající význam ceny. A proto je čas ji uzavřít a dát prostor pro případný vznik ceny nové," dodali členové rady.
"Hodnota každé ceny je v kvalitě udělující poroty, v osobnostech, které cenu zaštiťují, a (nebo) ve finanční odměně, kterou cena skýtá, protože samotné kritérium umělecké kvality je relativní. Důležitější než finanční odměna bylo odborné a početné složení hlasujících kritiků," uvedl fond ve svém prohlášení. Významní představitelé kulturního světa propůjčovali ceně její význam, anketu organizoval měsíčník Svět a divadlo (SAD), každoročně v ní hlasovalo kolem až osm desítek kritiků a publicistů.
Spory začaly loni
Bývalý dlouholetý předseda nadačního fondu, spisovatel a scenárista Jiří Stránský, zániku cen lituje. "Ale v současné situaci se nic jiného nedalo dělat. Osobně si myslím, že to není jen vina jedné strany, protože správní rada nepracovala, jak má," řekl.
Spory mezi nadací a měsíčníkem SAD jako organizátorem ankety začaly loni a skončily rozhodnutím, že ceny už nebudou udělovány. Členové fondu to zdůvodnili tím, že kategorie i způsob rozhodování o laureátech jsou dlouho neměnné, což na jedné straně posiluje jejich hodnotu, ale občas bývá i důvodem kritiky. Ale že anketa bude zachována a výsledky vyhlásí.
Časopis SAD pak z ní jako spoluzakladatel nadace vystoupil. David Radok mu v prosinci nedal svolení k tomu, aby časopis na základě ankety dál nazýval své ceny jménem jeho otce. Fond se pak dohodl s agenturou CCL o letošním ročníku - k vyhlášení došlo začátkem března.
Ve správní radě jsou například proděkanka Hudební fakulty Akademie múzických umění Ingeborg Radok Žádná a ředitelka IDU Pavla Petrová, jejími čestnými členy jsou i Ladislav Chudík a Josef Topol. V minulosti byli čestnými členy také Václav Havel, Marie Radoková, Rudolf Hrušínský, Luboš Pistorius a Jiřina Jirásková.
Nadační fond připravuje na závěr roku několik akcí k připomenutí 100. výročí Radokova narození ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Divadlem Archa, Divadlem v Dlouhé a Institutem umění - Divadelním ústavem (IDU). V den výročí 17. prosince se v Arše uskuteční večer v režii Hany Burešové. V dalších letech se chce věnovat propagaci a překladům dramatické tvorby dle svého původního poslání.