Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Divadelníci protestují proti výměně ministra kultury. Hamáčkovi a Babišovi poslali otevřené dopisy

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Divadelníci nechtějí změnu v čele ministerstva kultury, v otevřených dopisech to píšou premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, pod jehož stranu úřad spadá. Asociace nezávislých divadel ČR, která sdružuje na šest desítek nezávislých scén, pokládá případnou změnu ministra kultury v době pandemické krize za hazard a změnu by vnímala jako závažné zklamání důvěry kulturní veřejnosti.
  17:37

Podle Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), zastřešující platformy českých scénických umění, jsou politické změny to poslední, co by kultuře mohlo prospět. O změně v čele ministerstva spekulují média.

Podle médií by měl současný ministr kultury Lubomír Zaorálek vystřídat ministra zahraničí Tomáše Petříčka a do čela ministerstva kultury nastoupit poslanec a náchodský starosta Jan Birke (všichni ČSSD).

„Nevidíme jediný důvod, aby se s resortem od nuly seznamoval někdo nový. Potřebujeme pevné vedení resortu, které vyjedná perspektivy sektoru tak, aby kultura posílila adekvátně své roli,“ uvedli zástupci ITI. Podle nich výměna na posledních pár měsíců tohoto volebního období nemůže otočit kormidlem zahraniční politiky, ale může dokonat „devastaci kultury“. „Apelujeme proto na Vás, pane premiére, i na vedení ČSSD, aby nedopustilo takový krok,“ napsali v dopise, který ČTK obdržela.

Asociace nezávislých divadel píše v dopise Hamáčkovi, že kultura je v současné době velmi vážně ohrožena pandemickou situací a že představitelé odborné veřejnosti po celý rok jednají s ministrem kultury o její záchraně. „Uvěřili jsme, že ministru Zaorálkovi jde skutečně o řešení problémů, a to nejen těch aktuálních, ale rovněž o prosazení nutných systémových změn. V tuto chvíli bychom změnu na postu ministra kultury vnímali jako závažné zklamání důvěry kulturní veřejnosti,“ uvedla rada asociace. Kromě aktuální agendy jsou podle ní nyní na ministerstvu připravována rovněž systémová opatření, jak co se týče fungování ministerstva, tak změny Státní kulturní politiky.

„Apelujeme na Vás, aby ČSSD pod Vaším vedením nebyla stranou, která dá takto razantně najevo, že kultura je na chvostu jejího zájmu. Apelujeme na Vás, abyste půl roku před volbami byl vůči kultuře zodpovědný,“ píše asociace Hamáčkovi. Podle ní jakýkoliv nový ministr nebude v této lhůtě schopný účinně převzít veškerou rozpracovanou agendu.

Spekulace o výměně ministrů ČSSD vyvstaly poté, co Petříček na sjezdu ČSSD neuspěl ve volbě do čela strany. ČTK dnes napsal, že s Hamáčkem zatím osobně nehovořil. „Mohu jen zopakovat to, co už mnohokrát - na funkci ministra nelpím,“ uvedl. Birke ČTK napsal, že se k tomu nebude vyjadřovat, a Zaorálek uvedl: „Řeči se povídají... Já mám na kultuře práce dost“.

Autor: