Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel divadelník a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid, bylo mu 87 let

Divadelník a zakladatel a ředitel Studia Ypsilon Jan Schmid na snímku z roku 2010 foto: ČTK

Ve věku 87 let zemřel v pondělí 3. června divadelník, režisér a kulturní publicista Jan Schmid. Informovalo o tom bez bližších podrobností Studio Ypsilon, jehož byl Schmid ředitelem a dlouholetým uměleckým vedoucím.
  12:33

Jan Schmid, narozený 14. června 1936, mimo divadla psal knížky, sám je ilustroval, kreslil plakáty k inscenacím, hrál ve filmech, vyučoval na DAMU, objevoval se v televizi i v rozhlase.

Ypsilonku založil se svými přáteli v Liberci v roce 1963. Jako herec byl například tajemným svůdcem v podobenství Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové i sociologem v její Kalamitě, panem Eisenmengerem v komedii Jak básníkům chutná život nebo ředitelem ústavu v režijním debutu Filipa Renče Requiem pro panenku.

S myšlenkou „setrvávat vždy tam, kde se věci mění“ založil v roce 1963 Studio Ypsilon, jemuž vtiskl nezaměnitelnou podobu, styl a poetiku.

Jeho režijní práce vycházela z práce s improvizací, s hereckým výrazem a také potenciálem náhody. Původní profesí byl výtvarník a tvář Ypsilonky více než padesát let tvořily a tvoří jeho plakáty, dokonale ilustrující a vystihující poetiku divadla.

Jan Schmid na své domovské scéně režíroval desítky představení a působil také jako herec. V roce 1995 stál u zrodu Nakladatelství Studia Y, zaměřené na vydávání teatrologické literatury. Od roku 1976 externě vyučoval na tehdejší katedře loutkářství DAMU, v roce 1990 se stal kmenovým pedagogem Katedry alternativního a loutkového divadla, předmět integrativní herectví a režie.

V roce 1995 založil vlastní ateliér, v němž vedl studium režie, herectví a dramaturgie. Téhož roku mu byl udělen titul docent a v roce 2003 byl jmenován vysokoškolským profesorem.

Schmid vynalezl jedinečnou metodu divadelní montáže, která uchvacuje poezií a magií. Inscenoval mimo jiné i Jarryho Krále Ubu, Macbetha, hru Bůh Woodyho Allena a další.

Manžel herečky Jany Synkové se jako výtvarník věnoval nejen tvorbě plakátů, ale také knižním ilustracím, kostýmnímu výtvarnictví a scénografii. V roce 2017 převzal Cenu Thálie 2016 za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

Od roku 1999 společně s publicistou Janem Lukešem scenáristicky připravoval a moderoval pořad pro Českou televizi Literární revue 333.

Kromě výše jmenovaných hrál ve filmech Farářův konec, Holka na zabití, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Velká filmová loupež, Můj hříšný muž, Bumerang nebo v televizních seriálech Život na zámku, Dobrodružství kriminalistiky nebo Zdivočelá země.

19. března 2024

Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...