Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo Archa uvádí: optimismus pro mírně pokročilé

Kultura

  17:16
PRAHA - Pražské Divadlo Archa hostí ve středu a ve čtvrtek další ukázku, jak může soudobé evropské divadlo také vypadat. Třeba jako CAMPO.

Campo. Belgický soubor se svou hrou Anatomie optimismu foto: Reprofoto

Východiskem pro inscenaci Antologie optimismu, kterou předvedou dva Belgičané, Pieter De Buysser a Jacob Wren (CAMPO), byl dopis začínající touto větou: "Antologie optimismu je předběžnou oslavou kritického optimismu, který, jak nesměle doufáme, v jednadvacátém století posílí". Dále následovalo krátké pojednání o smyslu optimismu.

Dopis byl poslán různým myslitelům po celém světě. V České republice dopis dostali Václav Havel, Tomáš Sedláček, Karel Gott, Jiřina Šiklová, Jaroslav Rudiš nebo Adam Gebrian.

Zda a jak odpověděli, není známo. Příspěvkem pak mohlo být cokoli – text, fotografie, hudební skladba, hmotný předmět, kresba, film či cokoli jiného.

Jacob Wren a Pieter de Buyssert z těchto reálných či možná fiktivních odpovědí předvádějí inscenaci na pomezí přednášky, happeningu a improvizace.

Filosofie s titulky

Jacob Wren, kanadský režisér a autor ekcentrických divadelních produkcí se představil českému publiku již několikrát. S Montrealským souborem PME, který je považován za jeden z nejprogresivnějších souborů současnosti, který soustavně posouvá hranice pohybového divadla a tance, zde naposledy vystoupil v roce 2006 s představením Families Are Formed Through Copulation V Arše Wren rovněž uvedl projekty Unrehearsed Beauty (v rámci Kanadské sezóny v roce 2003) a En français comme en anglais, it’s easy to criticize v roce 1999.

S belgickým autorem, filosofem a divadelníkem Pieterem De Buysserem se sešli poprvé v roce 2000 v divadle CAMPO nieuwpoort v Gentu. Jejich vzájemná náklonnost a intenzivní korespondence vyústila v Antologii optimismu.

Představení je uváděno v anglickém jazyce s projekcí titulků v českém jazyce.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!