Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na co do divadla

Hébni tó svó shniló řiťó! Do Brna se vrátila úspěšná inscenace My Fair Lady ze Zelňáku

Do Městského divadla Brno se vrátila My Fair Lady (ze Zelňáku). Určení místa v závorce označuje centrální brněnské tržiště, však taky hlavní hrdinka mluví zdejším hantecem tedy lidovou mluvou zdejší galérky. | foto: MDB

Premium Recenze
Do Městského divadla Brno se vrátila My Fair Lady (ze Zelňáku). Určení místa v závorce označuje centrální brněnské tržiště, však taky hlavní hrdinka mluví zdejším hantecem tedy lidovou mluvou zdejší galérky. A slavný příběh o proměně ušmudlané květinářky v luznou dámu v režii a autorské úpravě Stanislava Moši vychází publiku v této verzi naproti.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Byl to umný tah, když Moša v roce 1999 vypravil svoji Lízu Doolitlovou tady Ďulínkovou do ulic tehdejšího Brna a udělal s ní 340 repríz. K podobnému kroku měl oporu přímo v konstrukci poslední operety nebo prvního muzikálu, jak hudební hit skladatele Fredericka Loewa a libretisty Alana Jay Lernera titulují odborníci.Ve slavné hudební komedii napsané podle neméně slavné hry Pygmalion od George Bernarda Shawa hlavní hrdinka zpočátku mluví londýnským nářečím cockney; v českém překladu Oty Ornesty si zase vystačila s žižkovským slangem. Bylo tedy po logice věci, že když tato nevzdělaná, hubatá dívka nabízí pugétky kolem Zelného trhu, půjde jí z pusy kdysi argotická řeč zdejší spodiny.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: