„Scénografie je jeden z jazyků, kterému rozumí všichni,“ uvedl komisař PQ při první prezentaci této prestižní akce, která se koná každé čtyři roky. Komisařem je letos poprvé zahraniční odborník – americký teatrolog Arnold Aronson, profesor na Columbijské univerzitě v New Yorku. Autorem výtvarného konceptu je sochař Kryštof Kintera, autory české expozice jsou bratři Formanové. Jak potvrdil ředitel pořadatelského Divadelního ústavu Ondřej Černý, podoba národní expozice se dosud rodí, protože oba umělci jsou plně zaměstnáni přípravou Dobře placené procházky v Národním divadle, která má v režii jejich otce Miloše Formana premiéru 22. dubna.
Divadlo v ulicích, Babylonská věž, výstavy, knihy
Tradičně se PQ koná v průmyslovém paláci na pražském výstavišti. Letos se zúčastní rekordních 58 zemí; poprvé přijedou zástupci Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Irska, Kamerunu a Mongolska. Výstava je rozdělená do tří sekcí – nejrozsáhlejší jsou národní expozice, které vyplní obě křídla Průmyslového paláce. PQ tentokrát nestanovilo žádné závazné téma, a každá země se tak může prezentovat podle svých představ – pořadatelé tím chtějí vyjádřit rozmanitost současné scénografie.
Něžný bagr v Česku |
Duo pro tanečníka a bagr uvede francouzský choreograf Dominique Boivin. Stroj prý elegancí evokuje industriální svět podle Fernanda Légera a Boivin používá rameno bagru jako lidskou ruku. |
V rámci doprovodného programu se uskuteční například interaktivní instalace německé výtvarnice Isi Kunathové. Jejím tématem bude láska na první pohled mezi neslučitelnými dvojicemi. Hranice veřejného a soukromého prostoru zkoumá Angie Hieslová z Německa: na fasády deseti objektů v centru Prahy ve výšce šesti metrů upevní židle, na které se posadí senioři a budou číst, plést či jíst. Britka Lucy Orta se inspirovala invazí do Iráku, a tak padesát osob „zaútočí“ na ulice a chodce. Tony Clifton Circus z Říma předvede drastický kabaret, který si také libuje v útočení na diváky, a zejména pak v masakrování hraček.
U příležitosti PQ se koná několik výstav – zásadní je velká retrospektiva Františka Tröstra Básník světla a prostoru, jejíž vernisáž se koná 16. 5. v Obecním domě. Další jsou výstavy nedávno zesnulého ruského scénografa Davida Borovského a fotografa Viktora Kronbauera. V rámci PQ bude opět uděleno několik statutárních cen. Hlavní je Zlatá triga za nejlepší prezentaci tématu a dalších minimálně sedm zlatých medailí (za nejlepší scénografii, kostým, apod.). Ceny uděluje ministr kultury na návrh mezinárodní poroty, za ČR v ní figuruje Vladimír Franz. Divadelní ústav vydává k PQ několik publikací a nosičů, především Kroniku PQ Jarmily Gabrielové a DVD Čtyřicet let PQ. Vychází i český překlad knihy přední americké režisérky Anne Bogartové Úhel pohledu.