Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo v Dlouhé hledá nového ředitele. Praha vyhlásila výběrové řízení

Kultura

  13:03
PRAHA - Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele Divadla v Dlouhé. Podobně už vedení města dříve hledalo nové ředitele Divadla Minor a Muzea hlavního města Prahy, ve funkcích ale potvrdilo jejich dlouholeté šéfy. Výběrová řízení vypisuje na posty ředitelů těch příspěvkových organizací, kteří jsou ve funkci déle než šest let. V úterý vypsání schválili pražští radní.
Divadlo (ilustrační foto).

Divadlo (ilustrační foto). foto: Reprofoto

Po uchazeči o místo ředitele Divadla v Dlouhé požadují vysokoškolské vzdělání v oboru práva, ekonomie nebo humanitní oblasti a nejméně pětiletou praxi v řídící funkci. Uchazeči musí předložit koncepci fungování divadla se zaměřením na jeho hospodaření, uměleckou činnost a organizační strukturu.

Dosavadní ředitelka Daniela Šálková divadlo vede od jeho založení roku 1996. Nejprve byla několikrát jmenována na dobu určitou, od července 2010 pak na dobu neurčitou. Vítězný projekt předložila Šálková společně s tehdejším uměleckým šéfem Dejvického divadla Janem Bornou, Hanou Burešovou, Štěpánem Otčenáškem z divadla Labyrint.

Senátoři podpořili návrh, který má usnadnit fungování regionálním divadlům

Divadlo ročně uvádí většinou čtyři premiéry, v roce 2004 přidalo i scénická čtení. Pravidelně se věnuje i představením pro děti, pořádá i přehlídku Dítě v Dlouhé. Na stejném místě funguje divadlo téměř nepřetržitě od roku 1929, kdy byla budova na rohu Dlouhé a Hradební ulice postavena.

Pražský magistrát před časem vypsal výběrové řízení na ředitele botanické zahrady, Muzea hlavního města Prahy a Divadla Minor. Zatímco dlouholetého ředitele divadla a ředitelku muzea výběrové komise a posléze rada ve funkci potvrdila, ředitelku botanické zahrady rada odvolala loni v létě a v březnu za ni začala hledat náhradu.

Změny možná čekají i další vedoucí pracovníky v kulturních institucích, které spadají pod hlavní město. Plánovaná výběrová řízení se mohou týkat až 17 institucí. Novým výběrovým řízením se tak pravděpodobně podrobí i ředitel Hudebního divadla v Karlíně, déle než šest let je ve funkci i Jan Schmid, ředitel Studia Ypsilon, nebo šéfové Městské knihovny a planetária ve Stromovce.

Opozice postup radních kritizuje. Podle bývalého radního pro kulturu, zastupitele Václava Novotného (TOP 09), nemá výměna ředitelů žádný řád ani pravidla.

Autor: