Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DiCapriovi Oscar léta unikal. Podívejte se, za jaké filmy ho mohl získat

Kultura

  12:35
Americký herec, producent a aktivista Leonardo DiCaprio letos proměnil svou pátou hereckou oscarovou nominaci a z předávání cen Americké filmové akademie si odnesl dlouho očekávanou zlatou sošku. Miláček nejen ženského publika má na kontě už více než 40 cen a téměř dvě stovky nominací. Na Oscara byl nominován dokonce šestkrát (jednou za produkci), než cenu konečně získal. Podívejte se na přehled jeho oscarových nominací.

Leonardo DiCaprio (*11.11.1974), který se dlouhodobě angažuje v boji proti změně klimatu, využil své děkovné řeči k připomenutí tohoto tématu. „Změna klimatu je reálná, je to obrovské nebezpečí, které se děje právě teď. Nesmíme zahálet. Neberme tuto planetu jako samozřejmost. Já tuto cenu také neberu jako samozřejmost,“ prohlásil oceněný.

DiCaprio se věnuje ochraně životního prostředí v celosvětovém měřítku, produkoval například dokumentární film 11. hodina, po kterém byly zahájeny četné kampaně upozorňující veřejnost na tuto problematiku, založil ekologickou Nadaci Leonarda DiCapria a je členem výborů ve Světovém fondu na ochranu přírody, Radě pro ochranu přírodních zdrojů a Mezinárodním fondu na ochranu zvířat.

Přehled DiCapriových nominací na Oscara:

Co žere Gilberta Grapea
Svou první nominaci – v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli - získal už v devatenácti letech za film Co žere Gilberta Grapea (1993). Ve filmu švédského režiséra Lasse Hallströma si po boku Johnnyho Deppa, Juliette Lewisové a Mary Steenburgenové zahrál retardovaného chlapce Arnieho Grapea, mladšího bratra titulního Gilberta (Johnny Depp), kterému značně komplikuje život. Za film byl nominován i na Zlatý glóbus.

Leonardo DiCaprio ve filmu Co žere Gilberta Grapea.

Letec
Další naděje pro Lea přišla až po více než deseti letech – v roce 2005 ho Akademie navrhla na cenu za nejlepší mužský herecký výkon za jeho roli ve filmu Martina Scorseseho Letec. Filmový portrét leteckého průkopníka, ropného magnáta a také režiséra Howarda Hughese se soustředil na nejzajímavější úsek Hughesova života, kdy natáčel filmy, testoval letadla vlastní výroby a flirtoval s hollywoodskými kráskami kráskami jako byla Katharine Hepburn (Cate Blanchett), Avu Gardner (Kate Beckinsale) a Jean Harlow (Gwen Stefani).

Leonardo DiCaprio a Cate Blanchett ve filmu Letec.

Leonardo DiCaprio ve filmu Letec.

Letec byla už jeho druhá spolupráce se Scorsesem po filmu Gangy v New Yorku (2002), poté přišla Skrytá identita (2006), Prokletý ostrov (2010) a nakonec Vlk z Wall Street (2013). Opět byl nominován na Zlatý glóbus a získal ho.

Leonardo DiCaprio a Djimon Hounsou ve filmu Krvavý diamant.

Krvavý diamant
Brzy poté následovala nominace číslo tři: za roli v dobrodružném dramatu Krvavý diamant (2007). DiCaprio si v něm zahrál bývalého žoldáka, nyní pašeráka diamantů, který se spolu s rybářem Solomonem (Djimon Hounsou) ocitne uprostřed ohně občanské války v Sierra Leone roku 1999. Společně se vydávají na nebezpečnou a zoufalou misi, jejímž cílem je znovu získat vzácný růžový diamant a zachránit Solomonova syna, kterého rebelové odvlekli a naučili zabíjet. Film režiséra Edwarda Zwicka (Glory, Poslední samuraj) propojil pozoruhodným způsobem napínavý lidský příběh a sociální drama s nadčasovým poslestvím. Znovu přišla i nominace na Zlatý glóbus, tentokrát neproměněná.

Evropští bankéři berou kina útokem. Chodí na Vlka z Wall Street

Vlk z Wall Street
V roce 2013 natočil DiCaprio další film s Martinem Scorsesem, který zaznamenal divácký i kritický triumf a další naději na zlatou sošku. Dokonce na dvě, protože snímek byl nominován i v kategorii nejlepší film a DiCaprio v něm figuroval jako producent. Vděčná a vzrušuící podívaná ze světa peněz, sexu a opiových radovánek z raných dob Wall Street vynesla DiCapriovi Zlatý glóbus, Oscara se však zase nedočkal.

Revenant Zmrtvýchvstání
Ten přišel až letos, kdy Americká filmová akademie ocenila jeho výkon ve filmu Revenant Zmrtvýchvstání, režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita, který si odnesl i cenu za režii. Film získal ještě ocenění za kameru, čímž proměnil tři nominace z celkových dvanácti.

Příběh z poloviny 19. soletí v Americe vypráví o Hughovi Glassovi, který se zúčastnil výpravy, která měla za úkol zmapovat řeku Missouri. Byl napaden samicí medvěda grizzlyho a následně zanechán svými druhy napospas osudu. Téměř jistou smrt však vlastními silami překonal.

Leonardo DiCaprio se dočkal Oscara za filmu Revenant Zmrtvýchvstání.
Leonardo DiCaprio ve filmu Co žere Gilberta Grapea.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...