Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Česka se vrátí klipy Vincenta Moona, představí je osobně

Kultura

  11:47
PRAHA - R.E.M. v kufru starého automobilu, kanadští Arcade Fire namačkaní ve výtahu, Tom Jones sám v hotelovém pokoji nebo islandští Sigur Rós jako vetřelci v luxusní pařížské kavárně - tak vypadají hudební videoklipy v podání francouzského videoumělce a jednoho z hostů letošní letní filmové školy v Uherském Hradišti Vincenta Moona.

Vincent Moon foto: Reprofoto

Moona českých divákům představil nedávno také MFF Karlovy Vary v rámci sekce Hudební odysea. Klipy, ve kterých hrají hudebníci za improvizovaných podmínek povětšinou akustické verze svých písní, je možné zhlédnout na serveru blogotheque.net. Vincent Moon, vlastním jménem Mathieu Saura, se narodil v Paříži 25. srpna 1979.

První z improvizovaných videoklipů vznikly v roce 2006, poté, co se setkal se zakladatelem hudebního serveru La Blogotheque Christophem Abricem, známým pod pseudonymem Chryde. Od té doby stihl Moon společně se svými spolupracovníky natočit ke dvěma stovkám živých vystoupení alternativních i světově proslulých hudebníků.

"Nenávidím hudební videoklipy. Je to ten nejhorší způsob, jak prezentovat hudbu, a s hudbou to vlastně nemá nic společného," uvedl Moon v rozhovoru pro americký magazín Nylon. "Snažím se dělat něco, co je víc na hraně. Neptám se muzikantů, co chtějí natočit, jednoduše začnu točit. A ideálně hned před nebo po vystoupení, když jsou v největším stresu," přiblížil Moon svoji metodu, díky níž jej publicista Pavel Klusák označil za "guerillového filmaře".

Videa, která tímto způsobem vznikají, vynikají svou intenzitou, kterou podtrhuje i vizuální stránka, nasnímaná širokoúhlou digitální kamerou s vysokým kontrastem. Moon má smysl pro detail i pro humor.

Dalším prvkem, který kritici na Moonových videích obdivují, je intimita, která z nich vyzařuje, ať už se nachází v ložnici americké písničkářky s pseudonymem St Vincent, nebo v luxusním hotelovém apartmá Toma Jonese. "Je tady pravá, nefalšovaná magie Hollywoodu," sděluje zvukařka Teresa Eggersová na serveru Blogotheque své dojmy z natáčení se slavným "tygrem z Walesu". Právě tuto atmosféru se Moonovi daří do svých krátkých filmů dostat.

Vincent Moon představil některé ze svých videoklipů na filmovém festivalu v Karlových Varech společně s dokumentem Malé modré nic o představitelích české alternativní scény Ireně a Vojtěchovi Havlových. Na svém kontě má také dokument o americké skupině The National a dva nehudební dokumenty. Osobně přijede své klipy pouštět tento víkend na 35. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště.

Autor: