Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Karlových Varů dorazil Richard Gere, hlavní hvězda festivalu

Kultura

  14:42aktualizováno  21:54
KARLOVY VARY - Americký herec Richard Gere, který na slavnostním zahájení 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, přicestoval už ve čtvrtek odpoledne do tohoto lázeňského města. Přivítal ho prezident festivalu Jiří Bartoška.

Richard Gere bude hlavní hvězdou 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech foto: Václav Šlauf, MAFRA

Gere spolu s herečkou Jenou Maloneovou a režisérem Orenem Movermanem v pátek po slavnostním ceremoniálu uvede film Time Out of Mind. Ztvárnil v něm bezdomovce v současném New Yorku, jehož jedinou nadějí v bezvýchodné situaci je dávno odcizená dcera, k níž se snaží najít cestu.

V sobotu před půlnocí Gere uvede v karlovarském Letním kině projekci legendární romantické komedie Pretty Woman, od jejíhož vzniku letos uplynulo pětadvacet let. Pracovní večer bude tento hollywoodský herec mít i v neděli, kdy společně s režisérem Andrewem Renzim uvede snímek Franny. 

Do Varů dorazí Richard Gere, Harvey Keitel i hrdina Padesáti odstínů šedi

Diváci, kteří si zakoupí lístky na toto představení, budou zároveň účastníky živého natáčení pořadu Plovárna Marka Ebena, které se uskuteční bezprostředně před začátkem projekce.

Richard Gere se narodil 31. srpna 1949 ve Filadelfii. Dva roky studoval filozofii na Massachusettské univerzitě a v roce 1971 se začal profesionálně věnovat divadlu. Na jevišti si vysloužil divadelní cenu Theatre World Award - v roce 1980 za roli homosexuálního vězně v koncentračním táboře ve hře Bent. Ve filmu debutoval v polovině 70. let, kdy si zahrál mimo jiné s Diane Keatonovu v dramatu Hledání pana Goodbara.

Na Richarda Gera čekali fanoušci před karlovarským Grandhotelem Pupp,
Richad Gere před karlovarským Grandhotelem Pupp,

Mezi hollywoodské hvězdy se vyšvihl snímkem Americký gigolo (1980) a svoji popularitu podpořil například romantickým dramatem Důstojník a gentleman (1982). Nejvíce ho proslavila role uhlazeného milionáře v romantické komedii s Julií Robertsovou Pretty Woman z roku 1990. 

V 90. letech hrál mimo jiné po boku Jodie Fosterové v dramatu Návrat Sommersbyho, s japonským režisérem Akirou Kurosawou natočil Srpnovou rapsodii, s Julií Robertsovou se znovu objevil v romantické komedii Nevěsta na útěku a hrál i v thrillerech Rudý labyrint, Mrazivá vášeň či Šakal. Úspěšný byl pro něj rok 2002, kdy kromě remaku francouzského filmu Clauda Chabrola Nevěrná hrál i v Oscary ověnčeném muzikálu Chicago, za nějž dostal Zlatý glóbus.

Svou popularitu již dlouhá léta Gere využívá v řadě charitativních projektů, mimo jiné v boji proti AIDS či při záchraně Galapág. Buddhista Gere proslul také jako zapálený bojovník za svobodný Tibet. Na humanitární účely věnoval například výtěžek z dražby své proslulé sbírky kytar, kterou v roce 2011 prodal za téměř milion dolarů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...