Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do kin konečně míří Milenci, poslední film s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli

Kultura

  16:28
PRAHA - Do českých kin přichází film Milenci režiséra Jamese Graye, nominovaný do hlavní soutěže na festivalu v Cannes. V hlavních rolích milostného dramatu z prostředí brooklynské čtvrti Brighton Beach se představí Gwyneth Paltrow, Vinessa Shaw a Joaquin Phoenix ve své údajně poslední filmové roli.

Two Lovers (2008) foto: 2929 Productions Reprofoto

Leonard se po neúspěšném pokusu o sebevraždu a pobytu v sanatoriu vrací zpět ke svým rodičům do Brooklynu. Záhy vstoupí do jeho života dvě ženy - starostlivá Sandra (Shaw), se kterou jej seznámí jeho rodiče, a tajemná sousedka Michelle (Paltrow), která se stejně jako Leonard potýká s temnými stránkami své osobnosti. Leonard se tak musí rozhodnout mezi vášnivou a spalující láskou a hledáním domova a rodinného zázemí.

I když filmu podle Todda McCarthyho z týdeníku Variety chybí hvězdná jména první velikosti, hlavním tahákem by měly být dobré herecké výkony. Podle McCarthyho se Phoenixovi, který se po tomto filmu rozhodl opustit filmovou kariéru a dál se věnovat pouze hudbě, podařilo věrně rozehrát všechny stránky Leonardovy složité osobnosti.

Citlivé a poctivé melodrama
Za zmínku podle McCarthyho stojí i Isabella Rossellini a Moni Monoshov v roli milujících Leonardových rodičů a Elias Koteas v roli Michellina ženatého milence Ronalda. Gray nechává hercům prostor, aby mohli rozehrát například trapnost, když se evidentně nervózní Leonard v luxusní restauraci poprvé setkává s Ronaldem.

A. O. Scott z deníku New York Times označil film za posun zpět ke "starší, umělecky konzervativnější tradici citlivého a poctivého melodramatu". Ručně držená kamera, která občas sleduje herce jakoby z povzdálí, scény natáčené za nepřízně počasí nebo přímo za provozu newyorského metra, společně s občasnými, sotva postřehnutelnými, pohledy herců do kamery, odkazují spíše na tvorbu evropských režisérů typu Larse von Triera.

Nejlepší zahraniční snímek
Atmosféru umocňuje také pečlivá práce s hudbou a se zvukem. Rozhovory mezi Leonardem a Michelle, kdy si milenci volají mobilními telefony přes starý dvůr, navozují atmosféru intimity, zatímco zvuky brzdících nebo projíždějících vlaků umocňují emočně vypjaté situace.

Film byl uveden do amerických kin v únoru a setkal se s velkým ohlasem u odborné kritiky, díky níž si vysloužil nominaci na Zlatou palmu na festivalu v Cannes a na francouzského Césara za nejlepší zahraniční snímek.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat