Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do soutěže Magnesia Litera se vrátí kategorie publicistiky

Kultura

  12:00
PRAHA - Spolek Litera vyhlásil 16. ročník výročních knižních cen Magnesia Litera. K sedmi kategoriím přibude cena za publicistiku. V soutěži byla již dříve, pořadatelé pak od jejího udílení ustoupili, soustředili se mimo jiné na větší propagaci původní české prózy.
Knihy (ilustrační foto)

Knihy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uzávěrka přihlášek je 20. ledna, vítězové budou vyhlášeni 4. dubna, řekl v pondělí za občanské sdružení Litera Pavel Mandys. Soutěž Magnesia Litera je patrně nejsledovanější tuzemskou literární cenou. Kategorie

Litera za publicistiku byla součástí cen již v letech 2007 až 2009. „V roce 2010 byla zrušena v rámci více změn - zrušila se ještě Litera za přínos české literatuře, zvýhodnila se próza šesti nominacemi a omezily se kategorie, z nichž vzejde absolutní vítěz. Nyní jsme ji tam vrátili, přišlo nám, že oddělení publicistiky od naučné literatury má smysl a že publicistické žánry v kategorii Litera za literaturu faktu byly upozaděny ve prospěch náročnějších odborných prací,“ vysvětlil.

Magnesia Litera 2016: knihou roku je román Daniely Hodrové Točité věty

Knihy do soutěže mohou přihlašovat nakladatelé, ale i další fyzické a právnické osoby. Soutěž chce propagovat kvalitní literaturu, díky velkému ohlasu zaznamenávají vítězné tituly po vyhlášení cen nárůst prodeje. Loni bylo přihlášeno 347 knih, nejpočetněji byla s 80 tituly obeslána kategorie prózy. Na tu se pořadatelé v posledních letech více zaměřují, zatímco ostatní kategorie mají po třech nominovaných, próza má šest finalistů.

Napříč kategoriemi, kde vybírají vítěze odborné poroty, se nakonec vyhlašuje hlavní vítěz. O hlavní ceně Kniha roku rozhoduje třísetčlenný sbor hlasujících z profesí reprezentujících celý knižní obor. Knihou roku 2016 se stal román Daniely Hodrové Točité věty. Podle poroty výjimečný, pro čtenáře však náročný text, je sugestivní autorskou zpovědí reflektující přátelství, téma paměti i posledních věcí člověka.

Díky sponzorovi je hlavní cena v soutěži dotovaná sumou 200 000 korun, což z ní činí jednu z nejštědřeji honorovaných literárních cen. Více dostávají jen držitelé mezinárodní Ceny Franze Kafky (10 000 dolarů) a laureáti Státních cen za literaturu a překlad, kde je ocenění spojeno s odměnou 300 000 korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!