Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dobové tance po třiceti letech

Kultura

  12:30
PRAHA - Titul, s nímž slavil režisér Ivan Rajmont v 80. letech úspěchy a kterým přesně pojmenoval tehdejší stav společnosti, má zítra premiéru.

Dobové tance foto: Lidové noviny

Steigerwaldovy Dobové tance byly součástí trilogie, která se postupně rozrostla na čtyři hry -dvě byly napsané přímo pro Činoherní studio v Ústí. V novém hradeckém nastudování diváci uvidí například Hynka Pechu jako starostu, jeho ženu hraje Lenka Loubalová, podučitele Kučeru David Smečka. Autorem scény je Martin Černý, hudbu složil Miki Jelínek.

Oni nás všechny zavřou Režisér Ivan Rajmont říká, že mu Dobové tance řada lidí v poslední době připomínala s tím, zda by se neměly uvést. „Asi se jim zážitek z doby téměř před třiceti lety spojoval s roztrpčením ze stavu nynějšího světa. Nabídka přišla z Klicperova divadla před třemi lety. Tehdy jsem odmítl a udělal Petrolejové lampy.“

Rajmont byl přesvědčený, že k inscenaci v Činoherním studiu už není co dodat. „Zdálo se mi, že bych podruhé těžko vstoupil do téže řeky. A domníval jsem se, že by se ke hře měla vrátit nová generace režisérů. Nechtěl jsem vyprávět staré pravdy. Letos na jaře přišla nabídka znova - a hru jsem si přečetl a zatoužil jsem do té řeky znovu vstoupit, i s rizikem, že nebude stejná.“

Opět jej prý oslnila krása a průzračnost staré hry. Rajmont připomíná, že v čase ústecké inscenace byla její nejsilnější stránkou politická aktuálnost. „Dnes se mi zdá, že vyniká Steigerwaldova schopnost analýzy české povahy obecně. Jakákoli analýza české povahy má zřejmě politickou aktuálnost.“

Děj Dobových tanců se odehrává po roce 1848. Steigerwaldova „tragifraška“, jak o ní píše tehdejší kritika, je především mistrným a metaforickým vystižením toho, jak se pod tlakem rozmělňují revoluční ideály a mění se v přízemní úsilí o trapné prebendy. S tím vším jde ruku v ruce cynismus a devalvace morálních hodnot. Téma jak ušité pro normalizaci zde navíc rafinovaně skryté v příběhu z 19. století. Naivní vlastenec -učitýlek se tu dostane do konfliktu se světem mocných, což je o to komičtější, že tito vládci nepřekročí hranice provincie.

Rajmont vzpomíná, jak ho tato metafora českého údělu a hovadství ohromila. „Karel mi hru dával po kouscích a já se bavil, zatímco on měl obavy, aby prolínání časových rovin bylo srozumitelné. Ohlas byl spontánní a pražská premiéra byla až manifestační. Lidé řvali smíchy a vzpomínám na chlapa, který se radostí plácal do stehen a vzdychal - ježíšmarjá, oni nás všechny zavřou,“ líčí v knižních vzpomínkách.

Zmíněná trilogie má pohnutý osud, první vznikla v roce 1979 Tatarská pouť, která byla zakázána už při zkouškách. Následovaly Dobové tance, které zakázali jen někde. Třetí byl Foxtrot - situovaný do doby první republiky a války. Cenzura nic nenašla, dokonce si myslela, že je to hra proti první republice. Trilogii nakonec nezvykle tvořily čtyři hry.

Poslední - Neapolská choroba - se podle autora odehrávala v zářivé budoucnosti, „až to tady komunisti všechno domordují a lidi zalezou do nor“.  Karel Steigerwald říká, že u nás se současnost nerada mění v minulost. „Komunisty například dnes volí tolik lidí, kolik je volilo, než to tady dočubili. Jako by se padesát let nic nedělo. To je důvod, proč mě potěšilo, že tuto současnou hru z 19. století chce hradecké divadlo uvádět. Jde jen o to, aby se dnes neříkalo, že je to hra proti komunistům, abychom se my tím nechlácholili, jako se tehdy říkalo, aby se chlácholili komunisti, že je to hra proti maloměšťákovi. Je to hra proti nám,“ vysvětluje dramatik.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!