Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Dobrodružství mladého přírodovědce. David Attenborough vypráví o svých cestách na druhý konec světa

Kniha Výpravy na druhý konec světa. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Žijící legenda a průvodce sérií Zázračná planeta, sir David Attenborough, vypráví ve své nové knize Další dobrodružství mladého přírodovědce o výpravách na Madagaskar, tichomořské ostrovy i do australského Severního teritoria. V těchto končinách se svým dvorním kameramanem Charlesem Lagusem natáčel na konci padesátých let divoká zvířata i původní obyvatele, jejichž zvyky byly a dodnes jsou pro naprostou většinu lidí na Západě zcela neznámé.
  19:13

Planetu je třeba uzdravit. Jak vysvětluje sir David Attenborough ve své nové knize Život na naší planetě

„Na ostrově Pentecost sledovali domorodé rituály, jež daly vzniknout bungee jumpingu, na Tonze se jako první Evropané stali svědky královského obřadu pití kavy a v australském Severním teritoriu objevovali prastaré skalní malby. Při svých výpravách Attenborough s Lagusem obdivovali mnoho nádherných tvorů od rajek přes chameleony po sifaky v jejich přirozeném prostředí,“ uvádí nakladatelství Práh, které knihu vydalo.

Rybaření u mořských gejzírů na Tonze.

„Celých deset let mezi roky 1954-1964 jsem měl to štěstí, že jsem mohl každoročně jezdit do tropů a natáčet tam přírodovědné filmy. Zpočátku naše výpravy organizovala BBC ve spolupráci s Londýnskou zoo a naším cílem nebylo zvířata jen točit, ale některá z nich také odchytit. Televizní pořad jsme proto pojmenovali ZOO Quest. Vážná nemoc však naneštěstí znemožnila zástupci zoologické zahrady Jacku Lesterovi, aby se zúčastnil třetí výpravy. Role zoo se omezila na přijetí zvířat, která se nám, lidem od televize, podařilo přivést. Naší prioritou se tak stalo natáčení zvířat v divočině, nikoli jejich odchytávání. Postupem času se také rozrostly naše zájmy a ve filmech začaly hrát významnější roli domorodí obyvatelé, které jsme na cestách potkávali. Název Zoo Quest se proto pro knihu příliš nehodil,“ uvádí David Attenborough v předmluvě.

Zadní strana obalu knihy.

V češtině vyšly i další Attenboroughovy knihy. V knize Život na naší planetě David Attenborough popisuje jak se svět měnil za jeho života, čemu bude planeta čelit, jestliže lidé nezmění své chování a jakým způsobem ji lze zachránit.

Kniha Život na naší planetě.

Své dobrodružství v Africe a Jižní Americe popsal v knize Výpravy do divočiny. „V roce 1954 se mladému Davidu Attenboroughovi naskytla životní příležitost cestovat po světě, hledat vzácná, stěží polapitelná zvířata pro Londýnskou zoologickou zahradu a zároveň celou expedici zachytit pro pořad BBC Výpravy za zvířaty. Výpravy do divočiny jsou příběhem těchto cest. Aby mohl Attenborough a jeho tým představit neuvěřitelnou krásu a biodiverzitu naší planety, museli se při pobytu u domorodců a výpravách za mravenečníky velikými v Guyaně, varany komodskými v Indonésii a pásovci v Paraguayi vypořádat nejen s agresivními dikobrazy, divokými prasaty a dravými rybami, ale i se zrádným terénem a nevypočitatelným počasím,“ uvádí nakladatelství Argo, které Výpravy do divočiny s podtitulem Další dobrodružství mladého přírodovědce vydalo.

Výpravy na druhý konec světa obohatil Attenborough o řadu fotografií. Knihu přeložila Jitka Jeníková.

Autor: