Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Hráči na Putinově hřišti. Polští dokumentaristé se vydali po stopách agentů z Vrbětic i na rajchlovské demonstrace

Po stopách agentů. Režisér Konrad Szołajski na ostravské střelnici foto: Repro LN

Recenze
Kdo z Čechů si pamatuje, že v roce 2014 otřásla Polskem odposlechová aféra, jejíž stopy vedly jednoznačně do Ruska? Co víme o ruských diverzích a masivním ovlivňování veřejného mínění v Bulharsku? Jak si představujeme situaci v Lotyšsku, kde žije početná ruská menšina? A kolik lidí v okolních zemích zná rétoriku českých „pacifistů“, kteří podporují splnění ruských přání a snů?
  13:00

Srozumitelné propojení dílčích úkazů v regionu někdejších sovětských vazalů je největším přínosem dokumentu Putinovo hřiště, který natočil osmašedesátiletý polský filmař Konrad Szołajski v mezinárodní koprodukci, do níž se za Česko připojila společnost Hypermarket Film a Česká televize.

V České republice Szołajski navštívil Vrbětice, kde ruští agenti v exponovaném roce 2014 vyhodili do povětří muniční sklad a zabili dva lidi. Režisér a jeho producentka Małgorzata Prociaková se v náznaku investigace vydávají po stopách agentů a kupříkladu přespávají ve stejném pokoji ostravského hotelu se střelnicí Corrado (který na ně udělá dojem „ruského snu o Las Vegas“).

Možná důležitější ale je, že filmaři navštěvují protiválečné demonstrace pořádané Jindřichem Rajchlem a jeho hnutím PRO či nechávají mluvit proruského exsenátora Jaroslava Doubravu (nebo dvě milé dámy z Vrbětic, které se navzdory výbuchu netají nostalgií po předlistopadové realitě a přátelství s Ruskem) – protože jejich postoje, tvrzení a argumentace se až ohromujícím způsobem shodují se stejnými vzorci v jiných státech na „Putinově hřišti“.

Putinovo hřiště

Polsko, ČR 2024

  • Režie: Konrad Szołajski

Premiéra 6. června 2024

Odlišit upřímné názory od cílené propagandy může být někdy obtížné, při hledání skutečného zdroje protievropských tendencí ale obvykle pomůže věky prověřená otázka – ve filmu několikrát zopakovaná – v čí prospěch se ony věci dějí.

Od natočení filmu už zase uběhl nějaký čas a realita jej v některých ohledech předbíhá, ruské snažení o oslabení či rozbití Evropy je ještě zřetelnější a troufalejší. O to důležitější je rozumět jednotlivým dílům skládačky v širším kontextu, tak jak se je snaží ukázat Szołajského dokument.

Autor: