Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel kanadský herec Donald Sutherland, hvězda filmů Obyčejní lidé nebo MASH. Bylo mu 88 let

Kultura

  19:39aktualizováno  21:00
Ve věku 88 let zemřel kanadský herec Donald Sutherland, hvězda filmu Obyčejní lidé, Tucet špinavců nebo MASH. Za svoji šedesátiletou kariéru hrál ve více než 170 filmech a seriálech. Obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara. Jeho úmrtí oznámil na síti X syn Kiefer, rovněž herec.

„S těžkým srdcem vám oznamuji, že můj otec Donald Sutherland zemřel. Osobně ho považuji za jednoho z nejdůležitějších herců filmové historie,“ napsal Kiefer Sutherland na síti X.

Doplnil, že jeho otec se nikdy nenechal zastrašit svěřenou rolí. Ať už dobrou, špatnou nebo ošklivou. „Miloval to, co dělal. A nikdo nemůže chtít víc. Prožil krásný život,“ uzavřel vzpomínku na svého otce Kiefer Sutherland.

Vytáhlá hubená postava, ostře řezaná tvář a výrazné oči předurčily kanadského herce Donalda Sutherlanda spíše pro role padouchů. Hrál sadistického nacistu či chladnokrevného zabijáka, ale byl také citlivým otcem, vtipným chirurgem nebo zamilovaným profesorem.

Známý herec za svoji 60letou kariéru hrál ve více než 170 filmech a seriálech, obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara. Mezi herecké hvězdy pronikl rolemi ve válečných snímcích Tucet špinavců nebo MASH, komedii o zdravotnících v korejské válce, kde ztvárnil postavu chirurga Hawkeye Pierce systematicky narušujícího vojenskou disciplínu v polní nemocnici na korejské frontě.

Sám Sutherland se v té době intenzivně angažoval v kampani proti válce ve Vietnamu, v čemž ho podporovala i jeho tehdejší družka, herečka Jane Fondová.

Do hercovy filmografie dále patří filmy Klute (1971), při jehož natáčení se seznámil s Fondovou, Teď se nedívej (1973), Den kobylek (1975), Casanova Federika Felliniho (1976), válečný Orel přistál (1976), Invaze zlodějů těl (1978), Vražda na úrovni (1979), Obyčejní lidé (1980), JFK (1991), Oheň (1991), Skandální odhalení (1994), Smrtící epidemie (1995), Hon na Šakala (1997), Vesmírní kovbojové (2000), Návrat do Cold Mountain (2003) či zpracování románu Jane Austenové Pýcha a předsudek (2005).

Mladší generace poznala kanadského herce v sérií filmů Hunger Games nebo seriálu Bez hranic. Malou roli otce jednoho z příšerných šéfů, kterého hrál Colin Farrell, si pak střihl ve filmu Šéfové na zabití (2011).

Z kanadské farmy k Shakespearovi

Narodil se 17. července 1935 v kanadském Saint Johnu v New Brunswicku v konzervativní rodině farmáře. Od dětství měl umělecké sklony, když mu bylo 14, angažoval ho místní rozhlas jako diskžokeje.

Sutherland začal studovat stavební inženýrství v Torontu, účinkování ve studentské inscenaci Shakespearovy Bouře však jeho život změnilo. Zjistil, že herectví jej přitahuje nejvíc, a navzdory přání rodičů odjel v roce 1959 studovat kumšt do Británie. Studoval na Londýnské akademii hudby a dramatických umění a poté hrál s malým souborem divadlo ve Skotsku. „Naši to se mnou neměli jednoduché. Vždycky jsem si nakonec udělal, co jsem chtěl,“ vzpomínal Sutherland.

Herec získal v roce 1995 cenu Emmy a Zlatý glóbus za roli ruského plukovníka Fetisova v seriálu HBO Občan X. Druhý Zlatý glóbus získal za film Cesta do války z roku 2002. Nominaci na klasického Oscara nikdy nezískal. Je držitelem čestného Oscara za celoživotní dílo. V roce 2012 se také stal čestným komandérem Řádu umění a literatury ve Francii za svůj příspěvek ke kinematografii. Je držitelem i řady nejvyšších kanadských státních cen.

Sutherland byl třikrát ženatý. S poslední manželkou Francine měl tři syny. Matkou dvojčat - Rachel a Kiefera - je pak hercova druhá žena Shirley. Kromě Kiefera se ve světě filmu pohybují i synové Rossif a Angus. Herečkou je i vnučka Donalda Sutherlanda Sarah, dcera Kiefera Sutherlanda.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!