Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dramatizace bestsellerů i Macbeth. Začíná divadelní Ost-ra-var

Kultura

  6:00
OSTRAVA - V Ostravě proběhne od středy 26. do neděle 30. listopadu 18. ročník festivalu ostravských činoherních divadel Ost-ra-var. Na třech scénách nabídne během pěti dnů 11 představení. Do festivalu se kromě NDM zapojí i Divadlo Petra Bezruče a Komorní scéna Aréna. Jako host vystoupí Bíle divadlo.

Z představení Podivný případ se psem, podle románu Marka Haddona, Národní divadlo moravskoslezské. foto: Martin Popelář

„Smyslem festivalu je v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních divadel za poslední rok,“ uvedla mluvčí Národního divadla moravskoslezského (NDM) Marcela Levíčková. Divadla proto cílí na divadelní kritiky či studenty a pedagogy uměleckých škol.

Kromě představení se chystají i semináře

Své názory na uvedené inscenace pak mohou zúčastnění vyjádřit na seminářích, jichž se účastní divadelní kritikové a teoretikové, studenti divadelní vědy a inscenátoři a někteří herci. „Hosté si v posledních ročnících stýskali, že je program festivalu příliš nahuštěný. Proto jsme letos snížili počet nasazených inscenací. I tak se ovšem mohou návštěvníci těšit na 11 festivalových představení a k tomu i několik hostujících,“ řekl dramaturg činohry NDM Marek Pivovar.

Národní divadlo moravskoslezské si pro diváky připravilo dramatizaci bestselleru Večeře nizozemského spisovatele Hermana Kocha, představení komorní inscenace o chlapci s Aspergerovým syndromem Podivný případ se psem, původní hru z Hlučínska z pera Davida Jařaba Za vodou, nejčernější alžbětinskou tragédii Macbeth v progresivní režii Rastislava Balleka a poetické Hrabalovy Postřižiny.

Z představení Večeře, Národní divadlo moravskoslezské (Renáta Klemensová, David Viktora, Vladimír Polák).

Divadlo Petra Bezruče uvede nejslavnější hru průkopníka absurdního divadla Samuela Becketta Čekání na Godota, českou premiéru hry německé spisovatelky a dramatičky Felicie Zellerové Klub outsiderů a thriller Petrolejové lampy.

V Komorní scéně Aréna návštěvníci neuniknou Ibsenovým Přízrakům, ďábel bude nablízku v inscenaci Neuvěřitelné příhody Julie a Nataši a pod kůži se dostanou Bílý muž a Rudá tvář.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor
Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor

Dnes je obtížné orientovat se v nepřehledných nabídkách čehokoli, o autoškolách to pak platí dvojnásob. Jednak si člověk autoškolu vybírá většinou...