Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Colours, den druhý: zázrak za zvuků agregátů

Colours of Ostrava

  12:00
OSTRAVA - I kdyby už na Colours of Ostrava 2012 nevystoupil nikdo další. I kdyby návštěvníkům vypadla paměť a pamatovali si jen tenhle koncert, bohatě by to stačilo. Letošní ročník přehlídky totiž přinesl zážitek, na nějž festival dosud čekal. Bylo jím vystoupení Antony and The Johnsons s ostravskou Janáčkovou filharmonií.

Přípravy na festival Colours of Ostrava v industriálním památkovém areálu v Dolní oblasti Vítkovic foto: ČTK

Kalendář sice hrozil pátkem třináctého, ale dobře rozjetý ostravský vlak teď nic nezastaví. Ani počasí, které včera ukázalo svou drsnější tvář. Pokles teploty doprovodil mírný, ale nekonečný déšť. Náladu zlepšila až jasná noc.

ČTĚTE TAKÉ

Zkratkovitá mozaika ze všech podob kapely
Nad běžný festivalový průměr se vyšvihlo už podvečerní vystoupení francouzského tria GaBlé pod roztahovací střechou. Koncert připomínal mixtape. Tedy zkratkovitou mozaiku složenou ze všech podob kapely. Ať už třeba metal zahraný na akustickou kytaru plechovou baňkou od mléka či těžkotonážní techno na jediný buben. GaBlé jsou švihlí, a tak to i vypadalo.

Mapa festivalového areálu. Důležitá součást výbavy každého návštěvníka.

I když reproduktory rozhodně nešetřili, překonal je, stejně jako všechny ostatní, jeden z nejtišších koncertů, který byl kdy na Colours k slyšení. Moderátor hlavní scény Rosťa Petřík poučoval, že než si uši posluchače zvyknou na hudbu Janáčkovy filharmonie a zpěváka Antonyho Hegartyho (Antony and The Johnsons), je třeba sedm minut. Ovšem když filharmonici v bílém zahájili a na pódium napochodoval Antony v černém hábitu, trvalo jen zlomek sekundy, než se stal zázrak.

Děje se něco nezapomenutelného
Do ztichlé festivalové atmosféry teď jemně duněly jen agregáty. Táhlé tóny smyčců, pisklavé hoboje a magické klarinety vytvořily platformu, na níž se mohl Antony soustředit jen na svůj zpěv, který ztemnělým areálem prostupoval jako ostré sluneční paprsky. Když mu jednou vypadl text, usmál se, pokorně se posluchačům a filharmonii omluvil, a koncert v tu chvíli získal oficiální potvrzení, že se děje něco nezapomenutelného.

Na festival Colours of Ostrava dorazil hned v první den rekordní počet návštěvníků

I když se od roku 2002 na pódiích ostravského festivalu vystřídalo nespočet kapel, díky kterým se Colours staly zážitkem, páteční koncert Janáčkovy filharmonie a Antonyho trčí jako maják nad všemi ostatními. Přehlídka včera dobyla svůj vrchol. Potvrdila se nejen zpěvákova mistrnost, ale i to, že Janáčkova filharmonie je pojem.

Tančí celý dav
Ohromené návštěvníky se snažil rozhýbat stárnoucí elektronik Banco de Gaia, ale začal špatně. Za dvěma laptopy Toby Marks nejdřív jen nespokojeně kroutil hlavou a první třetina jeho vystoupení byla spíš utrpením. Pak se ale vzpamatoval a začal od nuly. Chilloutové skladby dal stranou a pustil se do řízného houseu a dřevní elektroniky.

Tak konečně roztančil celý dav, usmívali se nejen lidi pod pódiem, ale i Toby Marks za laptopy. Přes několik svých hitů se dostal až k emblematickému Last Train To Lhasa. Taneční párty se rázem přenesla do 90. let. Byl to návrat do hudební dimenze, kde vládli Leftfield, Orbital nebo právě Banco de Gaia. Ke konci ještě předvedl několik svých novějších kousků, ale jeho DJský set korunovalo to, že dav vrátil do časů, kdy jednoduché taneční beaty s nasládlými melodiemi znamenaly všechno.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.