Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dům na Václavském náměstí má prý ještě šanci

Kultura

  14:53
PRAHA - Prohlášení za kulturní památku by mohlo zachránit secesní dům na Václavském náměstí, který chce jeho vlastník zbourat a na jeho místě postavit novou budovu. O případné památkové ochraně domu rozhodne ministerstvo kultury. Jeho bývalý šéf Jiří Besser ovšem na jaře demolici umožnil.

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Rohový dům na Václavském náměstí vedle hotelu Jalta navrhli odborníci prohlásit za kulturní památku. Uvedla to Michaela Ottová, předsedkyně Uměleckohistorické společnosti, která návrh vypracovala. Objekt zamýšlí jeho majitel zbourat a postavit tam novou budovu, což vyvolává již mnoho měsíců spory. O případné památkové ochraně domu rozhodne ministerstvo kultury.

Chystaná novostavba budí rozpaky

Chystaná novostavba budí rozpaky

Developerská firma Flow East, která je vlastníkem objektu, chce během pěti měsíců zahájit jeho demolici. Novinářům to řekl předseda představenstva společnosti Flow East James Woolf. Firma se chystá požádat o územní rozhodnutí. Demolici totiž svým rozhodnutím umožnil někdejší ministr kultury Jiří Besser. O tom, zda bude dům skutečně zbořen, rozhodne stavební úřad Prahy 1.

PSALI JSME:

Investor ale o demoliční výměr zatím nepožádal. Není zřejmé, zda případné prohlášení objektu za kulturní památku může dřívější rozhodnutí ministra kultury změnit.

Červen 2011 - protest proti demolici domu na Václavském náměstí

Červen 2011 - protest proti demolici domu na Václavském náměstí

Proti bourání se již dříve postavila veřejnost i někteří historici a architekti, podle nichž je budova architektonicky a urbanisticky cenná. Případem se loni zabýval Senát na základě petice, kterou podepsalo přes 14 tisíc lidí. Sporné rozhodnutí ministerstva kultury projednával i Ústavní soud.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat